Güncel

Caps paylaşmak artık tehlikeli

İnternet üzerinden paylaştığını Caps'lere dikkat!

Caps paylaşmak artık tehlikeli

İnternet üzerinden sosyal medya çılgınlığı ve sosyal paylaşımlar bütün hızıyla devam ediyor. İnsanların sosyal platformlara yönelmesi ile bu alanda kanuni düzenlemeler yapılmaya başlandı. Bu kapsamda bir kişinin izinsiz olarak resmini sosyal platformlarda paylaşmak yasak.

Kişilerin izni olmadan çekilen fotoğrafların internet ortamlarında yayınlanması, hukuka aykırı olarak kabul ediliyor. Ancak her gün binlerce izinsiz görüntü internet üzerinden Caps adı altında karşımıza çıkıyor.

Kişilerden izinsiz olarak eğlence amaçlı yayınlanan fotoğraflar, fotoğrafı çeken ve paylaşanların karşısına dava konusu olarak çıkabiliyor.  Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, sadece toplum hayatının gereği, toplumun ve gazetecilerin haber alma ve verme haklarının kullanılmasının söz konusu olduğu hallerde resmin izinsiz yayınlanabileceğini söylüyor.

Eğer paylaştığınız fotoğraftaki kişi tanınabilir şekildeyse; karalama, aşağılama, hakaret ve suç teşkil eden benzeri amaçlar ile kullanılması durumunda ise basın yolu ile kişilik haklarına saldırı ve fikir ve sanat eserleri kanununa muhalefet suçları ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilecek.

1403519716_canli-yayinda-caps-lerini-yorumladi-ilber-ortayli-caps-1413691.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.