Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: CEO’yum, CEO’sun, CEO...

Cem Kıvırcık Dijital Gündem köşesinde bu hafta CEO enflasyonu konusunu ele alıyor.

Cem Kıvırcık yazdı: CEO’yum, CEO’sun, CEO...

CEO... Yani Chief Executive Officer... “C” seviyesindeki yöneticilerin yöneticisi... Ofisine en az üç sekreterden geçtikten sonra girilebilen, en tepedeki, zirvedeki o yalnız adam...

Cem Kıvırcık yazdı: CEO’yum, CEO’sun, CEO...

Birçok kavramda olduğu gibi CEO da bize ABD’den ithal bir kelime. İlk kez 1955 yılında Fortune 200 listesinde kullanılmış bir şirket yöneticisi unvanı... O gün listede yalnızca bir CEO bulunuyormuş, geriye kalan yöneticiler ise “President” ya da “Chairman” unvanını taşıyormuş. Oxford İngilizce Sözlük’te CEO kelimesi 1972 yılında yer almış.

Peki, dünyada kaç tane CEO var?

Aslında böyle bir araştırma yok ama borsaya kote şirket sayısına baktığımızda 50 bine yakın şirket olduğunu görüyoruz. Bu da kaba bir hesapla 50 bine yakın CEO olduğu anlamına gelir.

Ancak kazın ayağı öyle değil... Türkiye’ye baktığımızda ortalık CEO’dan geçilmiyor.

LinkedIn vs. gibi sosyal iş ağlarına göre ülkemizde 34,691 tane CEO var. Bu rakam 2013 yılında 5541 iken geçen altı yıl içinde neredeyse 7 kat artmış.

Bir zamanların önemli unvanı “Umum Müdür” ya da şimdiki adıyla Genel Müdür’lerin sayısı ise 50,516...

Görünen o ki, hepimiz afilli unvanları seviyoruz, bu nedenle kartvizitimizde CEO yazmasının karşımızdaki insanlar üzerinde bir etki yaratacağına inanıyoruz.

Kendi şirketini kurup yine kendisinden başka hiçbir çalışanı olmayan da kendini CEO olarak tanımlıyor, gerçekten global bir markada binlerce kişinin başında olan yöneticiler de... Girişimciliğin artması ve bir anlamda kendi işinin patronu olanların çoğalmasıyla CEO unvanı da sayısal olarak artış gösteriyor.

Tabii bu durum da, akla rahmetli Kemal Sunal’ın, Şener Şen ile oynadığı “Tosun Paşa” filmindeki o ünlü diyalog geliyor: “Ben de paşayım, sen de paşasın... Hadi siz de paşa olun, herkes paşa olsun... Hepimiz paşayız...” Yani CEO’yum, CEO’sun, CEO...

Şimdi yapılacak ilk iş matbaayı arayıp CEO unvanlı bir kartvizit bastırmak...

Sevgiyle kalın...

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
qwq
batının şirketleri sömürüp işçinin hakkinin %70 verdiği ceoya denir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.