Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Eyvah CEO doğuruyor

Cem Kıvırcık bu haftaki yazısında Teknolojide Kadın Derneği'ni ele alıyor. Yeni dernek ile ilgili düşüncelerini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Cem Kıvırcık yazdı: Eyvah CEO doğuruyor

Geçtiğimiz haftalarda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazdığım yazıda ilginç rakamlar paylaşmıştım.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden ABD’de bile startup şirketlerinin sahiplerinin yalnızca yüzde 5’inin kadın, ilk 100 risk sermayesi şirketinde kadın ortak oranının yüzde 7, Silikon Vadisi’ndeki şirket yöneticilerinin yalnızca yüzde 11 olması gibi...

Cem Kıvırcık yazdı: Eyvah CEO doğuruyor

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde durum çok da farklı değil gibi görünse de kadınlar yine de teknolojiyle yükselmekten geri kalmıyorlar.

Dün meslek hayatımın en kalabalık lansmanlarından birine katıldım. Teknolojide Kadın Derneği’nin (Wtech) kuruluşuna...

Kurucu Başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney’in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş’ın Eş Başkanı olduğu Derneğin açılışında kuruluş hikayesi, amaç ve hedefleri, çarpıcı sektör rakamları paylaşıldı.

Ancak kadınların farkı açılış konuşmalarında hemen kendini gösterdi. Zehra Öney ve Selen Kocabaş, teşekkürlerini sunarlarken, çocuklarına ve eşlerine de şükranlarını özellikle belirttiler. Doğrusu bugüne kadar izlediğim teşekkür konuşmalarında erkeklerin çok azının eşlerine olan şükran duygularını bu kadar avaz avaz seslendirdiklerini gördüm.

Teknolojide Kadın Derneği’nin en çarpıcı yaklaşımı ise erkeklere ders verir nitelikteydi. Toplumda cinsiyet eşitliğine dikkat çeken Wtech, erkek üyelere yüzde 20’lik bir kontenjan tanıyordu. Kaldı ki, kurucu üye listesinde de sektörden tanığımız erkek yöneticiler de yer alıyor.

Honeypot Teknoloji Endeksi 2018 raporundaki rakamları paylaşan Zehra Öney, “OECD ve AB’den 41 ülkeyi kapsayan araştırmanın bizim açımızdan en kıymetli sonucu; STEM bölümlerinden mezun olan kız öğrenci oranının 37.11 ile en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olması. Ama teknoloji sektörüne baktığımızda Türkiye de kadın istihdamı %9.91 oranında.” diyerek buradaki tezata dikkat çekti.

Eş Başkan Selen Kocabaş da, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ve Sanat ile gelişim ve kalkınmanın gerçekleşebilmesinin mümkün olduğunu belirterek çalışmalarını kadın ve STEM alanlarına odaklanarak yürüteceklerini söyledi ve 2023 yılı Türkiye’sinde 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3,5 milyonunun STEM istihdamı olacağını belirtti. Bu ihtiyacın karşılanmasında lisans ve yüksek lisans mezunları esas alındığında yaklaşık yüzde 31 oranında bir açığın söz konusu olduğunun altını çizerek, “Bu açığın kapatılması şu andaki fırsat eşitsizliği mümkün değil...” dedi.

Gelelim yazının başlığına: “Eyvah CEO doğuruyor”... Bu başlık, Wtech etkinliğinde konuklara dağıtılan Murat Yeşildere’nin kitabının adı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda yazan Yeşildere’nin şu sözlerini paylaşmak istiyorum: “Tek kanatla uçmanın cezası olduğumuz yerde anlamsız daireler çizip sonra da toplumsal olarak çakılmak olacaktır.”

Hoş geldin Teknolojide Kadın Derneği...

Sevgiyle kalın...

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.