Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Türkler yapamaz! Hadi canım!

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşesinde bu hafta yerli üretim konusundaki tartışmalara değiniyoruz.

Cem Kıvırcık yazdı: Türkler yapamaz! Hadi canım!

Çocukluğumda yerli malı haftasında sıramızın üzerine portakal, mandalina, üzüm, incir, fındık koyardık… Karanlıkta parlamasını görebilmek için yorganın altında hayran hayran kadranına baktığım saati babam Amerika’dan getirmişti. İlk hesap makinem Texas Instruments markaydı ve logaritma işlemlerini yapabilme özelliği beni büyülemişti.

Tüm bu teknolojik oyuncaklar, sınırın ötesinden geliyordu. Biraz büyüdüğümde, “Türkler yapamaz, biz beceremeyiz…”ci kitle ile tanıştım. Sovyetler, uzayda yürümüş, Amerika Birleşik Devletleri aya ayak basmıştı ama onlar hala “Eller aya, bizler yaya!” diyordu. Kısmen haklılardı da ama el insaf bir yerlerden başlamak gerekmiyor muydu?

Bu “biz beceremeyiz” zihniyeti adeta milletin genlerine işlenmişti. Peki, büyük bir dünya savaşından çıkmış, dünyanın en büyük donanmalarından birine Çanakkale’yi geçilmez kılmış, dört bir yandan saldıran düşmanlara karşı durmuş “o ruh” neredeydi?

Antep’i, Maraş’ı, İzmir’i, Afyon’u, Kütahya’yı ve hatta “dersaadet” Istanbul’u işgal eden küffarı hep birlikte kovmamış mıydık vatan topraklarından? Ordumuz, silahımız, cephanemiz mi vardı? Cumhuriyeti kurduktan sonra, toplu iğne fabrikamız bile yokken, bir devlet olamadık mı? Kendi kendine yeten bir Türkiye’yi hep beraber oluşturmadık mı?

Peki nerede kaybettik? Nerede biliyor musunuz? “Otomobil yapalım” dediğimizde, “Siz yapmayın biz size veririz…” dediklerinde… “Uçak yapalım” kararını aldığımızda “Bizde var boşuna uğraşmayın siz…” dediklerinde… İşte o gün zihinlerimize “Türkler beceremez!..” fikri kazındı… Ve biz buna izin verdik.

Dün, 2017 sonundan bu yana bir milyon cep telefonunun üretildiği, bu telefonların yüzde 16’sının, 33 ülkeye ihraç edildiği pırıl pırıl bir teknoloji tesisini gezme şansı buldum. Kendilerini yıllardır tanıdığım General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman ve Genel Müdür Muzaffer Gölcü ile sohbet ettim. Tek kelimeyle gurur duydum.

Bugüne kadar 100 milyon ₺ yatırım yapılan bu tesiste şu anda General Mobile’ın en son akıllı telefonu GM 9 Pro üretiliyor. Sektörün saygın bağımsız test kuruluşu DxO Mark’ta bu telefona verilen not 90. Fotoğrafta 91, videoda ise 88…

Şimdi diyecekler ki, montaj… İşlemcisi şuradan, şu bileşeni şuradan… Siz lastiğini, bujisini ve hatta sileceğini kendi üreten otomobil fabrikası gördünüz mü? Bunlarınki de bu hesap…

Aslı önemli olan bataryaların artık Türkiye’de üretilecek olması… Denizli’de bir firmanın akıllı telefon camı üretimine geçmesi… Sabahattin Yaman, “Bize gelsinler…” diyor, “Biz onların ürettiklerini satın almaya hazırız…” Hatta bir adım öteye bile geçiyor: “Türkiye’de teknoloji üretmek isteyen herkesle know-how’ımızı paylaşmak istiyoruz…”

Soruyoruz, “Bu bir anlamda rakiplerinize iş öğretmek olmayacak mı?” Gülüyor Sebahattin Bey, “Biz onları bu yolda birlikte yürüdüğümüz yol arkadaşlarımız olarak görüyoruz, rakip değil…”

İşte ihtiyacımız olan ruh bu!..

Yılsonuna kadar General Mobile, 12 ülkeye daha ihracata başlayacak ve bu rakamdan 33’ten 45’e çıkacak… İhracat payı yüzde 16’dan 20’ye, 25’e ve bir gün çok daha üzerine çıkacak.

Türkler yapamaz diye bir şey yok… Bu kafayı terk edelim artık…

Sevgiyle kalın…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
misafir
artık yerli malında götürdüğümüz tarım ürünlerinin de bir kısmı ithal..
Cevapla
Bilge
Malesef bu durum dövizin yükselmesine neden olan etkenlerden biri, başımızdakiler geleceği görememediği için şimdi yurtdışından satın aldığımız bu tarım ürünleri gibi aslında kendimizin de üretebileceği ürünler, piyasadan dövizin yurtdışına çıkmasına ve dış borçlarla birlikte Türkiye'de döviz arz-talep dengesinin bozulmasına neden oluyor. Bu sebeple acilen üretim ekonomisine geçmeli ve ithalatı olabildiğince azaltmalıyız.
süleyman şah
türkler yapar hem de en iyisini yapar...50 sene sonrasını hayal ediyorum...türkler artık dünyanın en güçlü,en büyük devleti,milleti,ülkesi olmadan tatmin olmazlar,illaki olacaklar....dünya bunu görecek...ama biz göremiycez,yaşımız yetmez....
Cevapla
Bilge
Helal olsun GM'ye, bu şekilde üretmesi, büyümesi göğsümüzü kabartıyor. Ama yeterli mi, tabi ki değil. Biz artık montajdan öte teknoloji üreten, yenilik çıkartan markalar oluşturmalıyız. Örneğin cep telefonlarının ekran panellerini üreten, sensör üreten, işlemci tasarlayan bir Türk firması olsa asıl o zaman gurur duymalıyız. Şimdi diyeceksiniz ki Apple da montaj yapıyor, Samsung da, Huawei de... Fakat belki bilmiyorsonuz; Apple A11 işlemcilerini kendisini tasarlıyor, keza Samsung ve Huawei de chiplerini kendisi üretiyor. Bu sebeple GM, Vestel, Reeder gibi firmaları bu global firmalarla aynı düzeyde görmemek gerekiyor. Yine de bu tür girimler en iyi şekilde desteklenmeli, fakat çok da şişirilmemeli, daha alacağımız çok yol olduğunun her zaman farkında olunmalıdır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.