Güncel

Cem Kıvırcık yazdı: Yılda 1980 liraya dijital üniversite

Cem Kıvırcıkla Dijital Gündem köşesinde bu hafta Turkcell ve Netkent tarafından hayata geçirilen dijital üniversite programını ele alıyoruz.

Cem Kıvırcık yazdı: Yılda 1980 liraya dijital üniversite

Dilimize pelesenk olmuş bir söz var, “eğitim şart” diyoruz…

Eğitim şart, şart olmasına da eğitim ne yazık ki çok pahalı…

Devlet okullarının varlığına rağmen, ilk, orta, lise ve üniversite seviyesinde özel okulların yıllık ücretleri dudak uçuklatıyor. Oysa dijital bir çağda yaşıyoruz ve hayatımızdaki birçok şey gibi eğitim de dijitalleşiyor.

Geçtiğimiz gün dünyanın ilk dijital interaktif üniversitesi ile dünyanın ilk dijital operatörünün buluşmasına tanık oldum: Netkent ve Turkcell…

Cem Kıvırcık yazdı: Yılda 1980 liraya dijital üniversite

Kısa adı Netkent olan Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, “Üniversite bitirmiş, meslek edinmiş kişilerin çağa uygun ikinci bir eğitim alması şart. Kariyerlerini yenilemesi bir zorunluluk” diyor ve bugün etkili olan mesleklerin büyük bir bölümünün önümüzdeki on yıllık süreçte kaybolacağına dikkat çekiyor.

Yani Netkent, üniversite mezunu olanlara adeta bir “yüksek lisans” imkânı veriyor, kariyerlerin eğitimle güncellemelerini sağlıyor. Dolayısıyla Netkent’e başvurmak için bir üniversite mezunu olmak gerekiyor. Ancak, Rektör Kahraman, halihazırda bir üniversitede eğitim görenlerin de başvuru yapabileceklerini, ancak mezuniyetlerinin onanması için eğitim gördükleri üniversiteden de mezun olmaları gerektiğini söylüyor.

“Daha önce şehirlerden iş dünyasına, sağlıktan spora değin birçok alandaki dijital dönüşüme öncülük etmiştik.” diyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyanın ilk dijital operatörü olarak dijital tecrübelerini eğitim alanında da Türkiye’nin hizmetine sunmanın gururunu yaşadıklarını belirtiyor ve “Lifecell Netkent” paketini anlatıyor. Netkent öğrencilerine ücretsiz olarak sunulan bu tarifeden yararlanmak için Turkcell Netkent BiP kanalını girerek kayıt olmak yeterli…

Netkent’te İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bulunuyor. Hukuk Fakültesi’ne yalnızca KKTC vatandaşları kabul ediliyor. Ancak diğer fakültelerin birçok bölümüne başvuru yapabilmek mümkün…

Tüm öğrenciler Turkcell’in sunduğu imkanla ücretsiz internet ve konuşma paketi, diğer bir Microsoft ile de ücretsiz Microsoft Office 365 A3 paketi sahibi oluyor. Ayrıca Cambridge University Press tarafından hazırlanmış İngilizce öğretim setinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor, B1 seviyesinde Cambridge başarı sertifikası alarak mezun oluyor.

Peki, bu dijital üniversitenin yıllık ücreti ne kadar?.. Yalnızca yılda 1980₺… Üstelik taksitle ödemek de mümkün…

Eğitim şart… İşte fırsat…

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
Salih Yıldız
makale tarihi 03/10/2018 ücret 1980 TL demişsiniz, siteye giriyorum bakıyorum "2018 - 2019 bahar yarıyılında başlayan öğrencilerin bir yıllık ücreti peşin 2.500 TL’dir." diyor taksit ile öderseniz 2940 TL oluyor peki 1980 TL nasıl oluyor?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.