Güncel

Cep telefonu hapse attırdı

18 yaşındaki bir kız Blackberry marka cep telefonuyla yaptığı mesajlaşmalar nedeniyle ağır bir şekilde suçlanıyor.


Essex Clacton' da yaşayan ve ismi verilmeyen bir gen kız, ağır bir suçlama ile karşı karşıya. Grup mesajlaşma servisini kullanarak arkadaşlarına mesaj gönderen genç kız, son bir haftadır İngiltere' de çıkan olayları kendi kasabasında tetiklemekle suçlanıyor.

Şu an resmi olarak ağır suçlar kapsamında azmettirme suçuyla tutuklandı ve 1 Eylül' de mahkemeye çıkacak. Polisin suçlamasına göre; olayların körüklenmesinde sosyal medya ve Blackberry Messenger uygulamasının etkili olduğunu vurguluyor.

Hatta Başkan David Cameron, geçtiğimiz hafta bu olaylara karışan kişilerin IM servislerinden ve diğer sosyal medyalardan uzaklaştırılacağını söylemişti. Polis istihbarat servisleri ve firmalar ortaklaşa çalışıp, bu insanları bu tür sitelerin kullanımdan men edilmesinin doğru olup olmayacağını tartışıyor diyen Cameron, bu hizmetler şiddet ve suç için kullanılıyor dedi.

Konu ile ilgili olarak Blackberry üreticisi RIM' den de bir açıklama geldi. RIM, polise bu konuda yardım edeceklerini ve Blackberry Messenger servisini kullanan suçluların bulunmasına destek olacaklarını belirtti.

Ofcom kayıtlarına göre daha yoksul taşra kesimlerdeki akıllı telefonlarda Blackberry %37 ile birinci.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.