Güncel

Cep telefonu kayıt ücreti 1500 TL oldu

Yurtdışından getirilen cep telefonlarından alınan kayıt ücreti iki katından fazla artırılarak 1500 TL oldu.

Cep telefonu kayıt ücreti 1500 TL oldu

Yapılan yeni düzenlemelerle yurtdışından telefon getirtmek neredeyse imkansız hale geliyor. Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti yaklaşık 3 kat artırılarak geçen yıl Kasım ayında 170.70 TL'den 500 TL'ye çıkarılmıştı. Yılbaşında otomatik olarak gelen zamla yeni rakam 618 TL'ye çıkmıştı. Yeni yapılan bir düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti 1500 TL'ye yükseltildi.

Cep telefonu kayıt ücreti 1500 TL oldu

Özellikle iç pazarı korumak, verginin Türkiye'de ödenmesi ve cari açık dengelerini tutturmak gibi farklı sebeplerden dolayı alınan bu kararla beraber artık yurtdışından telefon getirmek ekonomik olarak mantıksız hale geldi.

Daha önceki zamlarla beraber her şeye rağmen özellikle ülkemizde çok yüksek fiyattan satılan iPhone modelleri halen yurtdışından uygun bir fiyata alınabiliyordu. Ancak yapılan bu yeni düzenleme ile beraber hangi marka ve model olursa olsun yurtdışından telefon getirmek mantıklı bir hareket olmaktan uzaklaştı.

Yurtdışından telefon nasıl getiriliyor?


Yurtdışından satın aldığınız bir telefonu Türkiye'de kullanmak için öncelikle pasaport sahibi olmak gerekiyor. Gerek kendiniz gerekse bir tanıdığınızın pasaportunu bu işlem için kullanabiliyorsunuz.

Öncelikle bu pasaportun kayıt tarihinden 120 gün öncesine kadar Türkiye'ye giriş yapmış olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız e-Devlet sitesi üzerinden kayıt işlemi yapıp, bankaya kayıt ücretini yatırmak gerekiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra telefon BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kontrol edilen sisteme kayıt edilmiş oluyor. Bu işlemler yapılmazsa herhangi bir şekilde yurtdışından getirilen telefon 120 gün sonra kullanılamaz hale geliyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hükümetin aldığı bu karar mantıklı mı? Düşüncelerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Necati türker
Benim mantığım budurumu hiç anlamıyorum cünkü biz 40 yılın üzerinde yurtdışında çalışıp ekonomiye katkı yaptık şimdi bize bunlar layık görülüyor biz yurtdışından emekli olduk halen ikâmet etmekteyiz iki yılad bir telofon veya üç yılda getirebiliyoruz burada altıay kaldıkmı 4 aydakapanıyor telofon kapanıyor açtırmağa kalksak 1500 yüzlira hiçkimse sormuyor emeklinin cebinde bu para varmıdeye tabiki kimin umurunda 1500 lira bulp açtırsak zaten 3 sene sonra kimse 1500 liraya kimalır tabiki bizler burada almancı orada yabancı vatansızlarız bizler düşünenyok vur abalıya halbuki çok basit yurtdışında ikameti olanlar hariç deye bir cümle yeterli biz bedava demiyoruz 500 liaolsa olmuyormu ammabizi düşünenkim amma zamangelir herkes farkına varır amma çok geç olur ben şahsen uyarıyorum
Cevapla
tayyar al
İnsanların telefon satın alma özgürlüğü de elinden alındı.
Cevapla
Abdullah
1500 yetmez 3000 tl yapsınlar oda yetmezse 5000 tl yapsınlar çünkü milletimiz zengin bize koymaz
Cevapla
SEYYAH
Yurtdisindan telefon getirilemez yasaktir denilsede kurtulsak. Ancak kim olursa olsun Türkiye` de kendi telefonunu Türkiye`den cikana kadar kullanabilmeli.SINIRKAPILARINDA ve havaalanlarinda pasaport kontrolu ile birlikte kullanmak istedigi kac cihaz getirirse getirsin, hepsinin kaydi yapilmali.Yurdu terkettigi anda bütün cihazlar kullanima kapatilmali.COK MU ZOR BUNU YAPMAK?
Cevapla
Niyazi 74
Bu nedir ya resmen telefon parası, yurtdışında ki vatandaşlar ne zaman hak ettiği muameleyi görecek merak ediyorum. Bizleri hiç mi düşünmezler bu gidişle Türk hatlarını kullanamayacağız, maalesef şu saatten sonra milli düşünmek mantıksız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.