Güncel

Çiftlik Bank ödemelerinin yapılması imkansız

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Çiftlik Bank raporuna göre 3 milyar lira kâr dağıtılması gerekiyor. Ancak bu ödemelerin yapılması mümkün değil.


'Tosun' lakaplı Mehmet Aydın tarafından kurulan ve binlerce kişinin dolandırılmasına sonuçlanan Çiftlik Bank plaformu ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 145 sayfalık Teftiş Kurulu raporunun detayları ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi'nden Atakan Irmak'ın haberine göre; Çiftlik Bank sisteminin 4'ü Türkiye'de 6'sı yurtdışında olmak üzere 10 ayrı şirket üzerinden yürütüldüğü belirtilen raporda, sistemin işleyişine yer verilirken, kullanıcılarına yatırım fırsatı sağlanması suretiyle para kazandırılmasının vaat edildiği kaydedildi.

Sisteme 132 bin 222 katılımcının, Papara, Gpay ve Epin gibi internet bankacılık sistemleri üzerinden 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira yatırdığı belirtildi. Toplanan 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 liranın 687 milyon 838 bin 955 lirasının katılımcılara geri ödendiği, 128 milyon 490 bin 850 liranın ise şirketlere sermaye olarak konulduğuna da raporda yer verildi. Fakat kalan 322 milyon 642 bin 770 liranın nerede ve hangi amaçlarla kullanıldığına ilişkin bir bilgi olmadığı ifade edildi.

Çiftlik Bank ödemelerinin yapılması imkansız

Müfettişlerin elde ettiği üye listesi uyarınca yatırım yapan kullanıcılara 2 milyar 971 milyon 905 bin 11 liranın kâr olarak yatırılması vaat edildiği halde bu vaadin karşılanmasının mümkün olmadığı belirtildi. Çiftlik Bank tarafından hayvan satın alındığı ve oluşan kârların yatırımcıya dağıtılacağına ilişkin ifadelerin gerçek dışı olduğu kaydedildi.

Para yatıranlar yandı

Açıklanan rapor sisteme para yatıranların bu paralarını geri alamayacakları anlamına geliyor. Çiftlik Bank sistemi çökünceye kadar yatırımlarını geri alabilenler bu durumda karlı çıkarken, sistem çökmeden hemen önce girenler ne yazık ki zarar etmiş oluyor. Bu tarz ponzi sistemlerinde sisteme ilk girenler genelde paralarını kurtarabilirken ortalama ömürleri 1 ila 2 sene olan sistemlere geç girenlerin bu yatırımları geri alabilme şansı bulunmuyor.

Yorumlar
Yorumcu
Tavukları pişirmişem hacıyıda çarşiya göndermişemmmm 😁 amma enayi var ya bu ülkede banka faize koysalardı az getirirdi öz getirirdi devlete bile destek verirdi vahhhh vahhhh
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.