Mobil

iPhone SE 2'ye dair bildiğimiz her şey!

iPhone SE 2 hakkında bugüne kadar öğrendiğimiz her şeyi bu konu başlığımızın altına sizler için topladık.


Piyasada bulunan iPhone fiyatlarına genel olarak baktığımızda fiyatların ne durumda olduğunu az çok takipçileri bilirler. Artık fiyatlar o kadar uçuklaşmaya başladı ki araba mı iPhone mu gibilerinden kıyaslamalara girebiliyoruz.

iPhone X ile çıtayı yükselten Apple, anlaşılan kullanıcılarının yüzünü gülderecek bir model üzerinde de çalışıyor. iPhone SE 2 adını alacak olan bu telefon daha ucuz ve herkesin erişebileceği bir model olarak karşımıza çıkacak.

Eğer dikkat ettiyseniz ne zaman radikal değişikliklere sahip bir cihaz Apple tarafından çıkartılırsa, o zaman ucuz iPhone modelleri bizleri karşılayabiliyor. Bu Apple'ın bir pazarlama taktiği ve tek çatı altında kullanıcı tutma stratejisi olabilir kesinlikle. 

iPhone SE 2 nasıl görünecek?

Gelelim SE 2'nin nasıl görüneceğine. Büyük ekran trendine düşük bütçe cihazıyla ortak olmayı bekleyen Apple, 6.1 inçlik LCD panele sahip bir model üzerinde çalışıyor. Bu modelin ekran üzerinde bir standart haline gelen çentik var. Aynı zamanda bu çentik, iPhone X’daki Face ID ve Animoji gibi özellikleri kullanmamızı sağlıyor.

Kamera ve OLED ekrandan fedakarlık vermek, cihazın üretim masraflarını azalttığı için müşterilere 200 dolarlık bir avantaj olarak yansayacak. Aynı zamanda farklı kaynaklara göre bu cihazın bir de Touch ID denilen parmak izi okuyucusuna sahip olması bekleniyor. Eh maliyeti ne kadar düşük bir iPhone, o kadar az özellik demek oluyor baktığımız zaman.

Apple yeni nesil güvenlik önlemi yüz tanımayı, eski nesil parmak izi sensörü ile bir araya getiriyor. Bunu yaparken bazı standartlarından vazgeçiyor, çentiğini koruyor ve çerçevesinde bir ekran tasarımı sunuyor.  Tasarım bakımından geçmiş SE modellerinden pek bir farkı olması beklenmiyor. İki model arasındaki tek tasarım farkının, SE 2’de bulunması beklenen kablosuz şarj özelliğinden kaynaklanacağı, sızdırılan bilgiler arasında. Peki bu durum ne gibi bir farklılık yaratacak.

iPhone SE 2 neler sunacak?

Bilindiği üzere Apple kablosuz şarj desteğini iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde kullanmaya başladı. Dolayısıyla SE 2’nin de bu geleneği bu model ile beraber devam ettirmesi bekleniyor. Bunun fiyat bakımından farkı ne kadar olur bilinmez ancak diğer modellere nazaran daha ucuz olacağı kesin.

Gelelim bu modelin fiyatının ne olacağına. Genel olarak baktığımız zaman SE 2'nin 200-300 dolar bir etiket fiyatı ile karşımıza çıkması beklenmiyor haliyle. İlk olarak 2016 yılında tanıtılan ve uygun fiyatı ile dikkat çeken iPhone SE modeli küçük bir ekranı ve diğer modellere göre daha düşük donanıma sahipti. Halen satışta olan bu model özellikle iPhone sahibi olmak isteyen ancak diğer modellere bütçesi yetmeyen kullanıcılarla donanım özelliklerinin çok da önemli olmadığı kişilere hitap ediyordu.

Telefonun bugünlerde Türkiye fiyatının 1799 TL civarında olduğunu da belirtelim.

iPhone SE modelinin başlangıç fiyatı 399 dolar olduğu düşünülürse iPhone SE 2'nin fiyatının en az bu rakamda olması bekleniyor. Hatta iddialara göre bu rakamın biraz daha artırılıp 499 dolar olması da mümkün. Şimdilik tüm bu öngörülerin iddia olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Ek olarak SE 2'nin 8.3 milimetre olması bekleniyor. Kamera çıkıntısı bu ölçülere dahil değil. Cihazın gövdesinin içinde bir adet A12 işlemcisi bulunacağı da söylentiler arasında. Bakalım cihaz bugün gerçekleşecek olan WWDC'de karşımıza çıkacak mı göreceğiz.

Peki ya siz iPhone SE 2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.