Güncel

Çin akıllı telefonları neden bu kadar ucuz!

Birçok kullanıcı uzun zamandır Çinli akıllı telefonların neden Samsung, Apple, Sony ve diğer büyük dünya standartlarındaki şirketlerin fiyatlarından daha ucuz olduğunu merak ediyor.

Çin akıllı telefonları neden bu kadar ucuz!

Bazı kullanıcılar bunu bu tür cihazların bazı kusurlarının bir işareti olarak görüyor, ancak uzun zamandır milyonlarca adet halinde satılıyorlar ve bu tür cihazların sahipleri hiç de mutsuz görünmüyorlar. Peki Çin'den gelen akıllı telefonların fiyatının bu kadar düşük olmasının nedeni nedir?

Bunun gibi birkaç nedeni var ve hepsi düşünüldüğü şekilde olumsuzluklar veya eksiklerden kaynaklanmıyor.

Düşük Kazanç Belirleme Stratejisi!

Çinli üreticilerin büyük çoğunluğu aşırı fiyatlandırmayı çöpe atarak akıllı telefonlarında minimum marj belirlemeye çalışıyorlar. Örneğin, 256 GB dahili belleğe sahip yakın zamanda piyasaya sürülen iPhone 13 Pro'da yüklü bileşenlerin maliyeti sadece 570 dolar iken perakende de bu akıllı telefon 1099 dolara satılıyor. Sonuç olarak, Apple'ın cebine satılan her bir akıllı telefon için 529 dolar kalıyor.

Tabii ki bu net marj değil. Bu rakam akıllı telefon geliştirme, montaj ve tanıtma maliyetlerini de içerisinde barındırıyor. Lojistik maliyetleri buna dahil değil. Satılan her cihazdan ortalama yüzde 8-9 marj bildiren Xiaomi yönetimine karşılık Apple marjda neredeyse yüzde 25'in altına düşmüyor.

Benzer bir durum, diğer Çinli üreticilerin ve dünya devlerinin büyük çoğunluğu ile ilgili olarak da gözlemlenmektedir.

Uygun Bütçeli Akıllı Telefonlara Odaklanma!

Tabii ki hemen hemen her kendine saygısı olan üreticinin hedefinde amiral gemisi akıllı telefonlar vardır. Ancak, birçok Çinli üreticinin ana vurgusu ve hedefi orta segment ve bütçe-fiyat segmentlerindeki cihazlardır. Bu, satılan çok sayıda cihaz nedeniyle belirledikleri düşük marjı yukarı çekmelerini sağlamaktadır.

Bu arada, Strategy Analytics analistleri tarafından yapılan en son araştırma ile uygun fiyatlı akıllı telefonlara vurgu yapan bu durum, Koreli Samsung'un nicel olarak akıllı telefon pazarının lideri olduğunu mükemmel bir şekilde göstermiş. Onu takip eden diğer üreticiler ise sırası ile şu şekilde; Apple, Xiaomi, Oppo ve Vivo.

Akıllı telefon pazarı gelir açısından böyle görünüyor. Buradaki tartışmasız lider zaten Amerikan teknoloji devi Apple. Arkasında çok ciddi bir fark ile gelen Samsung, Xiaomi, Oppo ve diğer Çinli üreticilerin bir bütün kümesi mevcut.

Yorumlar
Ahmet T
Evet Xiaomi görünürde ucuz olabilir. Lakin "ucuz etin yahnisi yavan olur" misali, en olmadık yerlerde telefonla birlikte yüklü gelen orijinal yazılımları kullanırken bile karşınıza reklam çıkıyor. Bir de telefonu 2.el olarak almışsanız ve şifresi unutulan başka bir MI hesabı ile kilitlenmişse telefonu fabrika ayarrlarına çevirmek için çok fazla para istiyorlar.
Cevapla
Zkral
Kardeşim oppoya geçmeni tavsiye ederim pişman olmazsın xionomi çok telefon kullandım fazla memnun etmedi beni xionomi ama oppo ya sonra geçeyim dedim içimde şüpheyle gerçekten çok iyi bir marka oppo reno 4 lite kullanıyorum 9 ay oldu çok iyi bir telefon asla reklam olmaz diğer hiçbir markada olmayan yazılım özellikleri var oda lite serisinde xionominin prolarini kullanıyorduk yinede bu telefonun çeyreğini etmez ben daha oppo kulllaniyorum akıllı saati var opponun şimdide onu almayı düşünüyorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.