Güncel

Çin, engellemelere rağmen kripto benimsemede ilk 10 ülke arasında!

Çin, Bitcoin sansürüne rağmen kripto benimsemede ilk 10 ülke arasında yer alıyor!

Çin, engellemelere rağmen kripto benimsemede ilk 10 ülke arasında!

Çin, kripto ile ilgili hizmetlere yönelik kapsamlı bir baskı ve yasağa rağmen, şu anda dijital varlıkları benimsemede lider ülkeler arasında ilk onda yer alıyor. Son veriler, yasağın uygulanmasında bir gecikme olabileceğini gösteriyor. 

Çin, engellemelere rağmen kripto benimsemede ilk 10 ülke arasında!

Asya ekonomik devi Çin, 14 Eylül'de Chainalysis tarafından yayınlanan verilere göre, toplam 0,535 puanla 2022 küresel kripto benimseme endeksinde onuncu sırada yer alıyor.

Çin, geçen yılın 13'üncü sıralamasından üç sıra yükseldi, Vietnam ise 1 endeks puanı ile üst üste ikinci yıl için en üst sıradaki yerini korudu. Filipinler 0,753 puanla ikinci sırada, onu 0,694 puanla Ukrayna, ardından Hindistan izliyor. 0,663 puanla dördüncü sırada yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri 0.653 endeks puanı ile ilk beşte yer alıyor.

Çin, engellemelere rağmen kripto benimsemede ilk 10 ülke arasında! - Resim : 1

Kripto benimsemede ilk on ülke. Kaynak: Chainalysis

Endeks, alınan merkezi hizmet değeri sıralamasına, alınan perakende merkezi hizmet değeri sıralamasına, P2P döviz ticaret hacmi sıralamasına ve alınan DeFi değerine dayanmaktadır.

Çin'in kripto yasağı tam olarak gözlemlenmedi

Araştırma, Çin'in genel ve perakende yatırımları etkileyen merkezi kripto hizmetlerinden önemli ölçüde yararlandığını kaydetti. 

Chainalysis, "Çin hükümetinin Eylül 2021'de açıklanan tüm kripto para ticaretini yasaklamayı içeren kripto para birimi faaliyeti üzerindeki baskısı göz önüne alındığında bu özellikle ilginç. Verilerimiz yasağın ya etkisiz ya da gevşek bir şekilde uygulandığını gösteriyor." Dedi.

Ancak Chainalysis, araştırmanın sanal özel ağ ( VPN ) kullanımını etkilemediğini kaydetti. Bu, kripto tüccarlarının izlerini gizleme konusunda daha az endişe duyduklarını gösteriyor. 

Aynı zamanda, Çinli kripto yatırımcıları, muhtemelen, takas edilemeyen tokenler ( NFT'ler ) gibi ilgili pazarlar aracılığıyla kriptoya dahil oluyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.