ÇİN'de Yahoo devri kapandı!

İşte gündemi sarsan o haber ve detayları!

ÇİN'de Yahoo devri kapandı!

Dünyanın en büyük ekonomi güçlerinden ÇİN'den akşam saatlerinde gelen haber teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Dev arama motoru Yahoo'nun, ÇİN'deki yayının kesildiğini belirten haberde sebep olarak e-ticaret devi Alibaba Group ile olan  anlaşmalarının sona ermesi gösterildi.

Tüm dünyada aktif olarak milyonları bulan kullanıcısı sayısıyla eskimeyen arama motoru Yahoo, ÇİN gibi büyük bir ülkede hizmetini kesmek zorunda kaldı. ÇİN'deki marka haklarını elinde bulunduran Alibaba Group ile olan anlaşmalarının sona ermesi, Yahoo'nun yaşam kaynaklarından birinin daha sona ermesine neden oldu.

1378279503_alibaba-yahoo.jpg

Geçtiğimiz hafta yapılan haberlerde e-posta hizmetlerini kesmek zorunda kalan Yahoo'nun yakın bir zaman içinde arama motoru hizmetini keseceği de gündeme gelmişti. ÇİN'deki Yahoo kullanıcıları, siteye giriş yapınca veda ekranıyla karşılaşıyor, belirli bir süre sonra site Alibaba Group şirketinin sitesine yönlendiriliyor.

Uzun zamandır Alibaba ile sıkıntı yaşayan Yahoo, ÇİN üzerinde gücünü kaybetmeye devam ediyor. Hizmetlerinin gün geçtikçe bir bir sona erdiği dev arama motoru sıkıntılı günler yaşıyor. 

1378279814_1342110558yahoo-building.jpg

İşte Ntvmsnbc'un belirttiği o hisseler ve rakamlar;

"Yahoo, 2005 yılında Alibana’nın hisselerinin yüzde 40’ını 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Çinli firma, Eylül 2012’de hisselerini 7.6 milyar dolar karşılığında geri satın alarak, o dönem yeni CEO değişikliğine giden şirkete finansal açıdan nefes aldırmıştı. Yahoo, anlaşma kapsamında dört yıl boyunca Alibaba’nın markasına bağlı hizmetlerini işletmesine izin verdi.

Analistler, Yahoo’nun Alibaba’da kalan ve iki yıl içinde halka arz edilmesi planlanan yüzde 24’lük hissesinin 14 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

Çin’deki yerel arama motorlarının güçlenmesiyle kullanıcı sayısı giderek azalan Yahoo, araştırma firması CR-Nielsen’in verilerine göre Mayıs ayında en çok ziyaret edilen 10’uncu arama motoruydu. Yahoo ve Alibaba gelişmeler hakkında yorum yapmadı.