Güncel

Nokia'nın satılması pazarı nasıl etkileyecek?

İşte akıllılar dünyası bu satınalmayı konuşuyor!

Nokia'nın satılması pazarı nasıl etkileyecek?

Dünyanın en büyük donanım üreticilerinden Nokia, pastasından ilk payı geçtiğimiz saatlerde Microsoft'a verdi. Büyük bir hissesini Microsoft'a satan Nokia'nın geleceği hakkında ilk söylentiler gelmeye başladı. Bu dev satınalma hakkında ilk detayları sizlere bu sabah sunmuştuk, habere ulaşmak için 

İnternete düşen ilk dedikodulara göre uzak doğulu dev üretici HTC, 7 milyar dolarlık bu dev satınalmanın etkilerini kendi içerisinde değerlendi ve çeşitli önlemler almak için yola koyuldu bile. Yine Windows Phone'lu telefon üreticilerinin donanım kaynağını sağlayan Huawei ve ZTE de çeşitli söylentilere göre bu dev satınalmayı değerlendirdi.  İşletim sistemi üzerinde bir değişiklik olmaz, adil ve açık olmaya devam ederse üretime devam edeceklerini belirtti. 

Yine Kore'li dev firma Samsung'un bu yönde açıklamalarının olup olmadığı bilinmese de önümüzdeki günlerde akıllılar dünyasını karıştıracak yorumların gelmesi yakındır. Dışardan yokladığımız bu satınalmanın bir de iç yüzüne inmek gerekir. Microsoft bilindiği üzere kendi pazarında sektöre yön veren firmalar arasında yer alıyor. 

Özellikle Windows ve çeşitli web yazılım çözümleriyle neredeyse dünyada rakipsiz konumda diyebiliriz. İş yazılım boyutundan çıkıp donanım kısmına gelindiğinde ise Microsoft'un yeteri kadar başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle geçtiğimiz yıl büyük bir bütçeyle girişimde bulunduğu Surface Tabletler, pazarda çok büyük satış rakamlarına ulaşamamış , son kullanıcı tarafından pek fazla arz talep dengesini oturtamamıştı.


Microsoft'un bu denli büyük bir donanım şirketinin pastasından büyük bir dilim alması, Windows Phone işletim sistemi açısından tecrübe olup, gelişmesine fayda sağlasa da, Nokia'nın geleceğini tehdit altına sokabilir. Nokia'dan alınan hisseler Microsoft'u tekele yöneltebilir. Bu da HTCHuawei ve çeşitli firmaların Windows Phone'lu telefonlardan uzak durmasına yol açabilir.

1378215106_dsc0001.jpg

IDC analistlerinden Melissa Chau, Doğu Asya pazarında bulunan Windows Phone telefonların %90′ından fazlasında Nokia imzası bulunduğunu belirtiyor. “Şu ana dek gördüğümüz satışlar düşük kaldı, bundan sonra da akıllı telefon pazarında önemli bir hareket yaşanacağını sanmıyorum.” dedi.

1378215882_132644-121204-c-steve-ballmer.jpg

2015 yılında geldiğinde akıllılar ekosisteminin pastasındaki payını %15'lik bir dilime çıkartmak istediklerini söyleyen Microsoft, dev satınalmanın sebebini bu şekilde bağlayarak milyonlarca kullanıcının anlam veremediği bir girişimle şaşırtmaya devam etti. Android'in inanılmaz gücünün kırılmasının yolunun 2 firma arasındaki donanım ve yazılım ortaklığının tek elde toplanmasndan geçtiği görüşü bu tarz bir satınalmaya neden oldu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.