Güncel

Çin'de yeni virüs tehditi! Karşınızda Langya virüsü

Çin'de yeni tip bir virüs ortaya çıktı. Henüz korona virüsün etkileri atlatılamamışken ortaya çıkan virüsle ilgili tüm detaylar haberimizde.

Çin'de yeni virüs tehditi! Karşınızda Langya virüsü

2020 yılının başında ortaya çıkan korona virüs hayatımızı felç etti. Ancak durum bundan ibaret olarak kalmayacak gibi görünüyor. Zira Çin'de yeni bir virüs için alarm verildi. Bilim insanları Çin'in kuzeydoğusunda vaka sayıları artan Langya henipavirus (LayV) adlı yeni bir virüs tanımladı.

Virüsün insanlarda ateş, yorgunluk, öksürük, iştahsızlık ve kas ağrıları gibi semptomlara neden olduğu açıklandı. Virüsün kaynağının fareler olduğu sanılıyor.

Çin'de yeni virüs tehditi! Karşınızda Langya virüsü

çin virüs

Henüz korona virüs ile ilgili tüm problemler atlatılmamışken şimdi yeni bir virüs tehditi daha ortaya çıktı. Korona virüse karşı aşı bulunmasına rağmen henüz dünya normale dönmüş değil. Durum böyleyken şimdi yeni bir virüs tehlikesi daha doğmuş görünüyor. Bilim insanları, şimdiye kadar bildirilen onlarca vakasının ortaya çıkması nedeniyle, Çin'de yeni tanımlanan bir virüsü izlemeye başladı. Yeni Langya henipavirus (LayV) ilk olarak ülkenin kuzeydoğusundaki Shandong ve Henan eyaletlerinde tespit edildi.

Uzmanlar, virüsün muhtemelen hayvanlardan insanlara bulaştığını söyledi. Vahşi hayvanları test eden araştırmacılar, 262 farenin dörtte birinden fazlasında LayV viral RNA'sını buldu.

New England Journal of Medicine'de (NEJM) adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları “Bu durum kır faresinin virüs için doğal bir rezervuar olabileceğini düşündürüyor” ifadelerini kullandı. Siz yeni virüsle ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce korona virüs gibi hayatı felç eder mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.