Çin'den Apple'a büyük şok!

Apple ürünleri Çin'de yasaklandı.

Çin'den Apple'a büyük şok!

Çin, hükümet yetkililerini gerekçe göstererek, güvenlik endişeleri nedeniyle devlet kurumlarında Apple Inc donanım ürünlerini satın almayı yasakladı.

Bloomberg’in haberine göre, iPad tablet ve MacBook dizüstü bilgisayar sürümleri de dahil olmak üzere on Apple ürünleri, Çin'in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Maliye Bakanlığı tarafından Haziran ayında yapılan bir devlet ihalesi listesinden çıkarıldı.

Habere göre bu yasak, Çin’de tüm resmi kurumlarda geçerli olacak. Edward Snowden tarafından ABD hükümetinin casusluk yaptığı iddia edildikten sonra Çin, kendi ülkesinde ABD teknolojisinin kullanımını sınırlamak için çabalıyor.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir haberde, Apple’ın veri toplamak için NSA gibi istihbarat örgütleri tarafından kullanıldığı iddia edildi. Şirket, iOS mobil işletim sistemine ait cihazlarda istihbarat örgütlerine arka kapı oluşturduğu ve bu örgütlerle iş birliği yaptığı iddialarını yalanlamıştı. Bu haberlerin Çin’in Apple ürünlerine yasak koymasında büyük etkisi oldu.

1407335783_indir.jpg