Güncel

Çin'den Bitcoin'e destek geldi! Fiyatı etkiler mi?

Çin yüksek mahkemesi, Bitcoin'in ekonomik değere sahip olduğuna ve yasal olarak korunduğuna karar verdi!

Çin'den Bitcoin'e destek geldi! Fiyatı etkiler mi?

Çin'in tartışmalı kripto para birimi manzarası, Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi'nin Bitcoin'in "belirli bir ekonomik değere" sahip olduğuna ve ülke yasaları tarafından korunan sanal bir varlık olduğuna karar vermesinin ardından yeni bir boyut aldı!

Çin'den Bitcoin'e destek geldi! Fiyatı etkiler mi?

Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi'nin Bitcoin'i destekleyen açıklamalarda buludu. Mahkeme tarafından, mesajlaşma platformu WeChat'te yayınlanan bir bildirimde, Bitcoin'in bir miktar ekonomik değeri var ve Bitcoin.com'un bildirdiğine göre ilgili mülk özelliklerini barındırıyor.

Karar, Çin'in ülkenin finans sektörünün istikrarına yönelik bir tehdit olarak, Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasakladığı düşünüldüğünde ciddiyetini yitiriyor. Mahkeme kararının tam metninde ise şu ifadeler yer alıyor;

“Gerçek yargılama uygulamasında, Halk Mahkemesi, bitcoin'in yasal konumu hakkında birleşik bir görüş oluşturmuş ve onu sanal mülk olarak tanımlamıştır <…> Bitcoin'in belirli bir ekonomik değeri vardır ve mülkiyetin niteliklerine göre, mülkiyet hukukunun üstünlüğü tarafından korunur.'' denildi.

Mahkemenin kararı, ülkenin hukuk sistemi tarafından Bitcoin hakkındaki ilk karardır. Özellikle, Çin'in yüksek halk mahkemesi, iller içindeki en yüksek yerel mahkeme olarak yer alıyor. Bununla birlikte, diğer yüksek mahkemelerin Bitcoin konusunda benzer bir tutum benimseyip benimsemeyeceği belirsiz.

Kararın etkisi

Karar hakkında yorum yapan Pekinli bir avukat olan Liu Yang, mahkemenin direktifinin Şanghay bölgesindeki Bitcoin ile ilgili sivil anlaşmazlıklar için önemli bir referans noktası olarak hareket edeceğini söyledi.

Bitcoin'in yasal koruma alması gerektiğini ilan eden dava kararı göz önüne alındığında, kripto oyuncularının ve hükümetin direktife nasıl tepki vereceğine büyük ilgi duyulacak. 

Karar, Cheng Mou olarak tanımlanan bir kişinin Şanghay Baoshan Bölge Halk Mahkemesi'ne Shi Moumou'nun bir Bitcoin'ini iade etmesini talep ettiği bir dava açtığı Ekim 2020 tarihli bir davadan geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.