Güncel

Enflasyon rakamlarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte etkisi var mı?

Enflasyon rakamları piyasaları korkuttuğu için hisse senetleri ve Bitcoin uyum içinde düşüyor!

Enflasyon rakamlarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte etkisi var mı?

Hem büyük hem de küçük, çok sayıda hisse senedi fiyat değerini korumakta zorlanıyor; özellikle, teknoloji sektörü büyük ölçüde kırıldı.

Benzer şekilde, uzun süredir 'dijital altın' olarak adlandırılan ve çalkantılı piyasalarda yatırımcıları, riskten korunma işlevi gördüğü iddia edilen Bitcoin de, Kasım 2021'deki 69.000 $'lık zirvesinden 28.000 $'ın altına düşmüş durumda. Peki Enflasyon rakamlarının bu değer kaybında etkisi var mı?

Enflasyon rakamlarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte etkisi var mı?

Şu anda, Bitcoin -%63 düştü, Hem de tüm zamanların en yüksek seviyesinden. Piyasadaki genel çalkantı için tek bir faktörü tek bir faktöre yüklemek adil değil; ancak, en son ve en çok atıf yapılan suçlu enflasyon gibi görünüyor. Zira 11 Mayıs'ta açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, zaten tedirgin olan piyasalarda daha fazla endişeye neden oldu. Bu anlamda dünyanın gözü özellikle de ABD'deki enflasyon rakamlarında.

Kaynak: ABD enflasyonu aylık %'si

ABD'deki enflasyon verileri açıklandıktan sonra, 11 Mayıs'ta hisse senetleri satıldı ve bu, Luna ile ilgili en büyük fiyaskonun ve para birimine bağlı sabit madeni paranın (USDT) kripto piyasalarını sarstığı, devamında bu düşüşün kripto alanına sıçradığı gibi görünüyordu.

ileride daha fazla sorun

Ancak sıkıntılar enflasyonla bitmiyor; Ukrayna'daki savaş, petrol, gaz, lityum ve diğer emtialar için rekor yüksek fiyatların görüldüğü emtia piyasalarını sarstı. Avrupa Birliği, kısa vadede petrol fiyatlarını değiştirebilecek Rus enerjisini kıtasından tamamen yasaklamanın yollarını arıyor.

Son olarak, piyasanın endişesini gidermek için Federal Rezerv (FED), oranları artırma ve 9 trilyon dolarlık bilançosunu satma konusunda daha agresif olmaya karar verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.