Güncel

Covid-19 aşısı olmayanlar işten çıkartılacak!

Covid-19 aşısı olmayanlara yeni bir yaptırım geliyor. Buna göre aşı olmayanlar işlerini kaybedebilir. Şirket çalışanlarına yönelik bir not yayınladı.

Covid-19 aşısı olmayanlar işten çıkartılacak!

Google, çalışanlarına COVID-19 aşı durumlarını bildirmeleri için 3 Aralık'a kadar süre veriyor. CNBC'den gelen bir rapora göre, teknoloji devinin aşı zorunluluğuna uymazlarsa, işten çıkarılabilecekler. Google, istisnaları duruma göre hareket edebileceğini de duyurdu.

Yayın, raporunda, personelin 18 Ocak'a kadar şirketin aşı kurallarına hala uymamaları halinde sonuçları hakkında bir not uyarısı görüldüğünü söyledi. Aşı olmayı reddedenler veya geçerli bir muafiyet sağlayamayanlar 30 gün ücretli idari izne ayrılacaklar. Google daha sonra bu kişileri altı aya kadar ücretsiz kişisel izne çıkaracak ve sonunda COVID-19'a karşı aşılanmak istemiyorlarsa aşı olmayanları işten atacak.

Covid-19 aşısı olmayanlar işten çıkartılacak!

covid 19

Teknoloji devinin notta, aşı görevini yönetimin yürütme emrine uymak için uyguladığı açıkladığı bildiriliyor. Bu karara göre, 100'den fazla işçisi olan tüm ABD şirketlerinin 18 Ocak'a kadar tam olarak aşılanması gerekiyor. 

Şirket notunda "ABD'de Google çalışanlarının hemen hemen hepsinin yürütme emri kapsamına girmesini bekliyoruz. Bir Google binasına giren herkes tam olarak aşılanmış olmalı, aksi takdirde sık sık test yapılacaktır. Ancak bu aşının yerini tutamaz" ifadelerine yer verdi.

Bu ayın başlarında, CNBC ayrıca Google'ın çalışanların ofise dönüşünü ertelediğini bildirdi. Ancak, yine de çalışanları "koşulların izin verdiği yerlerde, iş arkadaşlarıyla şahsen yeniden bağlantı kurmaya" teşvik etti.

Google, talimatın kapsamına giren tüm çalışanlar için kuralını katı bir şekilde uygulayacak olsa da, aşı olmak istemeyenlere bir seçenek sundu. Geçerli bir dini veya tıbbi muafiyet sağlayamazlarsa, şirket içinde emirle çelişmeyen diğer rolleri "keşfedebilirler". Böyle bir rol bulabilirlerse ve ofis içi çalışma gerektirmiyorsa, ileriye dönük olarak kalıcı olarak uzaktan da çalışabilirler.

Yorumlar
Teknoman
Google gibi bir reklam sirketi icin sasilacak durum degil. Calisanlarinin cogu Homeofficede olmalarina ragmen böyle bir uygulamanin tek bir aciklamasi olabilir oda para icin bunun yapildigi. Kim googlea daha cok para verirse o bu durumu tersine cevirebilir.
Cevapla
Bak Hele
İnsan Haklari denilen kavram nerde kaldi nerde Adalet nerde Kanunlar yaziklar olsun böylelerine 3 Faz calismasi bitmemis sadece acil kullanim onayiyla kullanima sunulmus bir sıvıyı zorlamakta neyin nesi heleki aşinin ureticisi bile aşilardan dogabilecek herhengi bir zararda mesuliyet almiyorken aşi ureticisi firmalar mesuliyet almiyorken aşiyi vuranlar mesuliyet almiyorken bu zorlamada neyin nesi yaziklar olsun boylelerine..
Cevapla
Vay vay
Aşıların faydası olsaydı zorlama olmazdı. Korunmak isteyen gönüllü yaptırır aşı olmayandan da korkmazdı. E bakıyoruz her yeni dozdan sonra bir yenisi ekleniyor.. ne anladık bu işten yahu
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.