Güncel

COVID-19 mücadelesine ilginç çözüm! Sakız!

Bilim adamları COVID-19 tedavisi için sakız geliştirdiler. Bu farklı tedavi yaklaşımı umut verici sonuçlar doğurdu. Peki gerçekten sakız işe yarayacak mı?

COVID-19 mücadelesine ilginç çözüm! Sakız!

ABD'de bir grup araştırmacı COVID-19 tedavisi için sakız denemesi yaptı. Bulgular, SARS-CoV-2 ile enfekte olan insanların tükürüklerinde yüksek düzeyde virüs olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ekip, geliştirdikleri sakızın virüsün yayılmasını engelleyip engelleyemeyeceğini araştırdı.

SARS-CoV-2, vücudumuzdaki belirli hücrelerin yüzeylerindeki ACE2 proteinlerine bağlanarak insan hücrelerine giriyorlar. Ekip, ACE2 proteinlerinin ağızdaki virüs parçacıklarını hapsedebileceği düşüncesiyle bu proteinle sakızı geliştirdiler.

Sakız gerçekten COVID-19 tedavisinde işe yarıyor mu?

COVID-19 mücadelesine ilginç çözüm! Sakız! - Resim : 1

Araştırmacılar, sakızın etkinliğini test etmek için COVID-19 hastalarından tükürük örnekleri aldılar. Daha sonra bu örnekleri bir çeşit sakızla karıştırdılar. Bu sakızla tedavi edilen tükürüğün plasebo (ACE2 proteini içermeyen sakız) ile tedavi edilenlere kıyasla önemli ölçüde daha az SARS-CoV-2 virüs parçacığına sahip olduğunu buldular.

COVID-19 tedavisi için geliştirilen sakız tüm dünyada yankı buldu. 5 mg hücrelere viral girişi önemli ölçüde azaltırken, 50 mg viral girişi yüzde 95 azalttı. Bu nedenle, ACE2 sakızının SARS-CoV-2 spike proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini ciddi şekilde engellediğini göstermektedir.

Araştırmacılar, çiğneme hareketinin sakızdaki ACE2 proteininin bütünlüğünü etkilemediğini göstermek için bir çiğneme simülatörü kullandılar. Ancak vücut ısısı ve ağız bakterileri gibi bir kişinin ağzındaki ortamın sakızın etkinliğine rol oynayıp oynamayacağını henüz bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.