Apple iki günlük iPhone satışlarıyla şaşkına çevirdi!

Çip krizi ve Pandemi Apple'ın satış yapmasını engelleyemedi. Şirket hafta sonu satış rakamları ile şaşkına döndü. Apple rekor kırmaya devam ediyor.

Apple iki günlük iPhone satışlarıyla şaşkına çevirdi!

Salgınla birlikte etkisini artıran çip krizi, akıllı telefonlardan otomobillere kadar birçok sektörü etkiledi. Büyük şirketler çip krizinden zarar görmemiş gibi görünse de her krizde olduğu gibi kazananlar arasında yerini aldı.

Kriz, tüketicilerin tatil sezonlarında ve indirim dönemlerinde teknolojik hediyeler almasına engel olmadı. Uzmanlara göre, çip kıtlığının neden olduğu satışların gecikmesi Apple'ın finansal performansını uzun süre etkileyecek.

Apple Aralık ayında 40 milyon iPhone satmayı planlıyor!

Apple iki günlük iPhone satışlarıyla şaşkına çevirdi! - Resim : 1

Wedbush Securities tarafından yapılan araştırmaya göre Apple, sadece hafta sonu boyunca 10 milyondan fazla iPhone satmayı başardı. Aralık ayına kadar 40 milyon akıllı telefonun satılması bekleniyor. Ancak şirket stok sıkıntısı yaşamaya devam ediyor. Talep ve sipariş bekleme süreleri de haftalara göre uzayabiliyor. Şirket Aralık ayında sadece Çin'de 15 milyon Apple akıllı telefonun satmayı planlıyor.

Şirketin başarılı olduğu tek alan telefon değil. Kulaklık satışlarında da zirvede yer alan Apple, rakiplerini adeta eziyor. Apple'ın önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 100 milyon AirPod satması bekleniyor. Bu kategoride teknoloji devinin 2022 mali yılındaki toplam gelirinin yüzde 5'inden fazlasını oluşturması bekleniyor.

Apple Çinli Rakiplerini Kendi Evinde Yendi!

Apple iki günlük iPhone satışlarıyla şaşkına çevirdi! - Resim : 2

Apple, kendi alanında Çin merkezli üretici rakibini geride bıraktı. Şirket Ekim ayında VIVO'yu kendi evinde geçti. Ancak, şirketin hedefleri bununla sınırlı değil. TSMC yakında Apple tarafından tasarlanan ilk 5G modemlerin üretimine başlayacak. Böylece, bu ürünler 2023'te piyasaya sürülecek iPhone’larda yer alacak.

2019'da Apple, mobil bölümünün çoğunu 4G / 5G yongaları modemlerinin geliştirilmesine odaklanan Intel'den satın aldı.

Apple ayrıca özellikle modem için kendi güç tüketimi yönetim çipi üzerinde çalışıyor. TSMC’nin planları istenildiği gibi giderse, Apple'ın SoC'leri gelecek yıl 4nm'ye taşınacak. 2022 iPad'ler ve 2023 iPhone'lar 3nm gravür işlemine erişecek.