Güncel

CTB-Locker virüsü Windows 10 ile birlikte bilgisayarınıza yükleniyor!

Sahte Windows 10 gönderileriyle gelen CTB-Locker virüsü ile kullanıcılar ikinci bir CryptoLocker vakası yaşayabilir. CTB-Locker virüsü taşıyan sahte Windows 10 e-postalarına dikkat edin!

CTB-Locker virüsü Windows 10 ile birlikte bilgisayarınıza yükleniyor!

Yayınlandığı ilk günde 14 milyon ve şu anda dünya çapında yaklaşık 67 milyon kullanıcı tarafından indirilen Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'un önümüzdeki günlerde yine milyonlarca kişi tarafından yüklenmesi bekleniyor. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen sanal saldırganlar durumdan yararlanmak için kullanıcılara sahte Windows 10 e-postaları göndermeye başladılar.

Talos Grubundan Cisco firması bilgisayarına Windows 10 yüklemek için sabırsızlananlar için bir rapor yayınladı. Raporda saldırganların "gerçekmicrosoft.com eki ile birlikte sahte Windows 10 e-postalarını internet üzerinden yayınlamaya başladıklarını bildirdi. E-posta içinde Windows 10 dosyası olduğunu sanan kullanıcıları, dosyayı indirdikten sonra ve çalıştırdıklarında kötü bir sürpriz bekliyor olacak. Kullanıcının yüklediği bu dosya aslında CTB-Locker adında zararlı bir ransomware yazılımını içeren bir ek.

1438461659_img20150801232618.jpg

Bu zararlı CryptoLocker benzeri CTB-Locker isimli yazılım, bilgisayarınıza kurulduğunda verileriniz ve dosyalarınız kilitleniyor ve sadece fidye ödedikten sonra geri almak mümkün oluyor. Eğer görselde görebileceğiniz gibi saldırganlar tarafından belirlenen fidye miktarı belli bir zaman süresi içinde ödenmemesi durumunda CTB-Locker ile verileriniz ve dosyalarınız sonsuza dek kayboluyor.

Siz değerli okuyucularımızı bu tür e-postaları görmezden gelmeniz noktasında uyarıyoruz. Mümkün olduğu kadarda çevrenizdeki arkadaşlarınızı bu konuda uyarın. Son olarak Microsoft'tan gelecek resmi güncellemeyi beklemenizi öneriyoruz. Biraz sabredip sistemin size Windows 10 yüklemenizin mümkün olduğunu söyleyeceği zamanı bekleyin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.