Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TL mevduatına 78 Milyar TL geçiş oldu"

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile kur korumalı TL mevduatına ne kadar geçiş sağlandığını duyurdu. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TL mevduatına 78 Milyar TL geçiş oldu"

Ülkemizde yaşanan dolar kuru çalkantıları uzun süredir vatandaşı sıkıntıya sokuyordu. 2021 yılının son aylarında 18 seviyesine kadar yükselen dolar kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklanmasıyla aşağı doğru çekildi. Bir ara 10,5 seviyesini dahi gören dolar kuru şimdilerde 13 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Kurda yaşanan çalkantıların önüne geçmek sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Aralık Pazartesi akşamı Kur korumalı TL mevduat sistemini duyurmuştu. Bu akşam halka yaptığı duyuru ile Erdoğan, kur korumalı TL mevduat sistemine 78 Milyar TL geçiş olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TL mevduatına 78 Milyar TL geçiş oldu"

erdoğan

Halkımızın yeni sisteme güvenine işaret eden bu ekonomik paket için başka planlar da devreye sokulacaktır ifadelerine yer verildi. Erdoğan ayrıca bugün açıklanan enflasyon rakamlarına da dikkat çekti. Artan fiyatların küresel salgın sebebiyle başladığını ve tüm ülkelerde benzeri bir enflasyon krizi yaşandığını duyurdu.

Enflasyonla en büyük mücadeleyi verdiklerinin altını çizen Erdoğan, en kısa sürede tekrar tek haneli rakamlarda enflasyon görene kadar kararlı bir şekilde çalışacaklarını duyurdu. Amerika ve Avrupa'daki ülkelerde de enflasyon oranlarının yüksek olduğunun altını çizen Erdoğan, geçmişte de enflasyonu kontrol altına aldıklarını, bu yıl da enflasyonu kontrol altına almayı planladıklarını duyurdu. Enflasyon karşısında vatandaşın ezilmemesi için çalışmalarının sürdüklerini duyurdu.