Güncel

Cumhurbaşkanı: Fibere engel olan karşısında beni bulur

5G için çok gerekli olan fiber altyapıları ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı: Fibere engel olan karşısında beni bulur

Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkaranların karşılarında bizzat kendisini bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Firmalarımızın fiber hat yatırımını hızlandırması gerekiyor. Aksi takdirde 5G teknolojisini etkin kullanamayız. Hedefimiz uçtan uca yerli ve millî 5G haberleşme teknolojisini 2021 yılında hizmete sunmak” dedi

Cumhurbaşkanı: Fibere engel olan karşısında beni bulur

MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla bu yıl üçüncü defa Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fiber yatırımların hızlanması gerektiğini belirterek 5G için tarih verdi. Erdoğan, ilk hükumeti kurduklarında ülkede olan toplam 3 bin geniş bant internet abonesinin bugün 75 milyona, mobil telefon abone sayısının 23 milyondan 82 milyona, fiber hat uzunluğunun 81 bin kilometreden 364 bin kilometreye ulaştığını söyledi. Ancak fiber hat konusunda yavaş gidildiğini ifade eden Erdoğan, firmaların fiber hat yatırımını hızlandırması gerektiğini vurgulayarak, aksi taktirde 5G teknolojisinin etkin bir şekilde kullanılamayacağını dile getirdi.

Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkaranların karşılarında bizzat kendisini bulacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: Ülkemizdeki elektronik devlet veya dijital Türkiye kullanıcı sayısı 44 milyonu geride bıraktı. Uzay teknolojisinde devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk. Türksat 4A’yı 2014’te, Türksat 4B’yi 2015’te uzaya göndermiştik. İnşallah Türksat 5A’yı önümüzdeki yıl, Türksat 5B’yi 2021’de uzaya yolcu ediyoruz. Asıl önemlisi 2022 yılında yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı devreye almış olacağız. Hedefimiz uçtan uca yerli ve milli 5G haberleşme teknolojisini 2021 yılında hizmete sunmak.” MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da bugünün dünyasına damgasını vuran kavramların “yapay zeka ve akıllı sistemler” olduğunu, yepyeni bir “büyük sınır çizgisi” ile karşı karşıya olduklarını anlattı. Kaan, “Bu kez bambaşka bir dünya bizi bekliyor. Geç kalan oyunun dışında kalır” dedi.

Yorumlar
mrt
1 gbps sınırsız 100 tl tavan ücreti ile yasallaşması lazım yoksa işimiz zor btk üstüne düşeni yapmıyor
Cevapla
TG
önce interneti bir ucuzlatın hele, 5G sizin olsun, 50Gb kotalı(kotalı değil yersen) interneti 80-90TL ye millete gömün sonrada 5G Fiber filan... bla bla, seçim bir gelsin bakalım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.