Güncel

Türk Telekom’dan 5G denemesinde dünya hız rekoru

Türk Telekom, canlı 5G test şebekesi üzerinde 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini kullanarak dünya çapında bir ilke imza attı.

Türk Telekom’dan 5G denemesinde dünya hız rekoru

Kullanıcıya daha yüksek hız ve daha geniş kapsama alanı içerisinde iyileştirilmiş geniş bant deneyimi sunan bu teknolojiyi, 3.5 GHz ile çalışan, 3GPP standartları ile uyumlu olarak kullanan Türk Telekom, dünyadaki en yüksek 5G hızına ulaştı.

Türk Telekom’dan 5G denemesinde dünya hız rekoru

Türk Telekom’un Ümraniye Teknopark Mobil Şebeke Test Merkezinde Huawei ile kurduğu uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği bu deneme ile 3.5 GHz frekansında 2 adet 100MHz’lik bant genişliğine sahip taşıyıcı kullanıldı. Deneme sonucunda, içerisinde Türk Telekom 5G uyumlu SIM kartı bulunan, 3GPP Standartları ile uyumlu olan ve ticari olarak kullanılmaya başlanan Huawei Mate 20 X 5G akıllı telefonu ile en yüksek 5G hızına ulaşıldı.

Türk Telekom’un gerçekleştirdiği denemede, 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini kullanarak iki farklı 5G taşıyıcısını birleştirdiklerini açıklayan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “İlerleyen yıllarda 5G alanında kullanılacak önemli bir teknoloji olan 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini canlı 5G test şebekemiz üzerinde başarıyla uygulayarak dünyada eşi benzeri görülmemiş hızlara ulaştık. Kullanıcılar ve operatörler için birçok fayda sağlayan bu teknoloji sayesinde 5G teknolojisinin vaat ettiği yüksek hız ve geniş kapasite hedefleri yakalanmış oldu” dedi.

Türkiye’nin dijital dönüşüm süreci ve 5G’ye geçen ilk ülkeler arasında olma hedefleri kapsamında; Türk Telekom’un geçtiğimiz dönemde yeni nesil eğitim teknolojileri, Endüstri 4.0, kamu güvenliği, akıllı şehirler ve oyun alanlarındaki denemeleri ile birçok ilke imza attığını hatırlatan Kıraç, “Uluslararası 3GPP standartlarıyla uyumlu ve 3.5 GHz ile çalışan canlı 5G test şebekemiz üzerinde sadece 5G değil, tüm yeni nesil teknolojiler alanındaki çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Güçlü fiber altyapımızla 5G’ye en hazır operatör konumundayız. 4.5G baz istasyonlarımızın %50’ye yakını fiberle bağlıdır. Türkiye’nin teknolojik ve dijital dönüşümüne odaklanıp, 5G ve onu destekleyecek fiber altyapımızı ülke genelinde yaygınlaştırmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Tüm çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın yoğun çalışma ve fedakârlıklarıyla bugün burada elde ettiğimiz bu başarılı sonuçlara önümüzdeki dönemde yenilerinin ekleneceğine emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Simon Pei: “5G uygulamaları ile dijitalleşmeye destek olmaya devam edeceğiz”

Huawei Türkiye CTO’su Simon Pei, etkinlikte yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Bugün yapılan test sırasında, 5G hızında sadece Türkiye özelinde değil, dünya çapındaki değerler göz önüne alındığında da önemli bir rekora imza attık. Bu testi yalnızca Huawei ürününün destekleyebileceği C-bandı 200MHz IBW ve 2CC Taşıyıcı Birleştirme teknolojilerini kullanarak Huawei 5G ticari ağ ekipmanları ile gerçekleştirdik. Türk Telekom 5G test şebekesinde hayata geçirdiğimiz bu testte, yüksek veri hızları, arttırılmış kapasite ve daha geniş spektrum sağlayan inovatif “5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme” teknolojisini kullandık. Huawei, gelecekte 5G'nin pazar lideri ticari uygulamalarını tüm ekosistemle paylaşmak için Türk Telekom ile çalışmaya devam edecek ve Türkiye'nin dijitalleşmesini, her zaman olduğu gibi destekleyecektir.”

Yorumlar
Efekan
Sultanbeyli Adil mh 3 aydır ınternet taşıma yapılamadı. Bu ne yaman çelişki
Cevapla
Ziyaretçi
Türk telekom kullanan biri olarak şunu diyebilirim. 81 ilin çoğu yerinde çekmeme sıkıntısı var. İnterneti (mobil veriyi) i açtığımda 4.5 G yazıyor şebeke full çekiyor ama bir tarayıcıya girdimmi 3G ye düşüyor. Telefonla arama yapmadan önce full şebeke varken arama yaptığım anda bir dişe düşüyor. Bu kadar sıkıntın varken 5G ye geçsen nolacak. Şunu kabul edelimki türkiye için büyük bir gelişme olur kabulümdür. Ama müşteri memnuniyetin rezalet (özellikle ttnet laneti). Şükür ttnetten kurtuldum ve geri dönmeyi bi gram düşünmüyorum Ttnet pişmanlıktır. Söz verilen hiç bir şey tutulmaz diye politikaları var adamların.
Cevapla
ilkgun salih
once su onemli meseleyi hal et de sonra bes g ye mi geciyorsun onu sonra dusun. evelce t Turk yazilimini gerceklestir.ben bu disardan gelen koku disarda olan yazilimdan rahatsizim.devamli takip ediliyoruz abd ve siyonistler tarafindan. bak rusya kendi yazilimini gerceklestiriyor ve yabanci yazilimi ulkesinde yasakliyor.iste yonetim budur liderlik budur.ornektemi alamiyorsunuz.
Cevapla
ziyaretçi
5g için aylık sadece 1000 tl evet evet çok ucuz sadece 1000 tl üstelik türk telekomluysanız sadece 999 tl! (mizahı anlamayan alta bişey yazmasın)
Cevapla
ziyaretçi
mizahı anlarız da bu mizah mı? daha komik siyasi konuşmalar dinledim. evim 10 dereceydi yazını okuduktan sonra -5 oldu. sen bu mizahi şakayı tut içinde yazın tekrar yap bir faydası olsun kardeşim evimizin elektiriğine. daha az yakar klima belki
Yusuf Herdem yusufherdem.com
Bence biraz reklam amacıyla yapıyorlar zaten bu hızı destekliyor sen sadece interneti bağlıyorsun. Sanki vericiyi tamamen kendileri yapmış gibi bunları abartmaları bence hiç hoş değil.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.