Güncel

Cumhurbaşkanı sosyal medya platformlarını uyardı

Cumhurbaşkanı, Türkiye'de halen bir temsilcisi bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarını uyardı.

Cumhurbaşkanı sosyal medya platformlarını uyardı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformları ile ilgili olarak yürürlüğe giren yeni yasal düzenleme sonrasında temsilci ataması yapmayan platformlara 10'ar milyon TL ceza kesilmiş. Aşamalı olarak birçok cezanın geleceği yeni düzenleme ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı sosyal medya platformlarını uyardı

TRT World Forumu’na gönderdiği bir video mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla bu alanda büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. “Kimi zaman mevcut hukuk sistemi bile yetersiz kalıyor” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye olarak bir süredir bu konuda yaşanan haksızlıkları dile getiriyor, kimsenin, hiçbir şirketin hukukun üstünde olmadığını vurguluyoruz. Geçen aylarda yürürlüğe giren kanuni bir düzenlemeyle sosyal medya şirketlerine ülkemizde temsilci bulundurma zorunluluğu getirdik. Bunu yaparken de uluslararası hukukun bize tanıdığı yetki çerçevesinde, özgürlük-güvenlik dengesini gözeterek hareket ettik. Vatandaşlarımızı, bilhassa da yetişkinlere nazaran daha hassas durumda olan çocuklarımızı korumayı amaçlıyoruz. Temennimiz, kendilerini hukukun dışında gören bu kurumların, ülkemizin iyi niyetli çabalarına gönüllü bir şekilde destek vermesidir. Aksi takdirde Türkiye, her şart altında vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecektir."

Yapılan açıklama ile Türkiye'deki durumları yeni bir sürece giren sosyal medya platformları için bir uyarı niteliği taşıyor. Zira 4 Kasım'da verilen 10'ar milyon TL'lik ceza sonrasında bu platformlar 1 ay içinde temsilci atamazsa bu sefer 30 milyonluk bir ceza verilmesi gündeme gelecek.

Yorumlar
Fantom
Havanda su döğmek
Cevapla
💎G@kko💎
Devletimize her daim destek olmalıyız, reis mazlumların umudu ülkemiz mazlumların tek güvencesidir her daim, sosyal mecra olsun normal hayat olsun ölümüne seninleyiz reis
Cevapla
X Artık Biliniyor
Rabbim Türk Milletine sabırlar eylesin ve bu rüyadan tez uyandırsın inşaallah...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.