Güncel

Siber Pazartesi (Cyber Monday) Nedir?

Cyber Monday'in, asıl amacı cuma günü mağazalarda alışverişini yapan insanların Pazartesi günü evlerine, işlerine döndüklerinde bu indirimli eşyaları internet üzerinden satın alabilmeleri.

Siber Pazartesi (Cyber Monday) Nedir?

Alışveriş etkinliklerinin Kasım ayının sonlarına denk gelmesi bir tesadüf değil. Çoğu yabancı ülkede Aralık ayı civarı tatil sezonu olarak isimlendiriliyor. Böyle olunca da yılbaşı alışverişlerinin çoğu Kasım sonu gibi yapılıyor.

İşte Siber Pazartesi de tam olarak bu sebeple "Black Friday" ile çok yakın zamanlarda gerçekleşiyor.

Siber Pazartesi (Cyber Monday) Nedir?

Siber Pazartesi, ilk olarak 2005 yılında düzenlendi. Etkinliği başlatan ve ismini veren kuruluş Shop.org oldu. Bu zamanlarda, internet siteleri üzerinden yapılan alışverişler arttı. Özellikle de Pazartesi günlerinde bir artış gözlemleniyordu.  Büyük mağazalar, yalnızca internet üzerinden geçerli indirimler yapmaya başladı. Bu hareketin asıl amaçlarından birisi de Cyber Monday’in Black Friday ile yarışabilmesiydi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, insanların internet üzerinden yaptığı alışverişlerin büyük bir kısmı pazartesi günü gerçekleşiyor. Bu yüzden de bu etkinliğe "Siber Pazartesi" ismi verilmiş. Siber Pazartesi'de asıl amaç ise Black Friday'de istedikleri indirimli eşyaları dükkanlarda bulamayan insanların sonraki pazartesi günü evlerine, işlerine döndüklerinde bu indirimli eşyaları internet üzerinden satın alabilmeleriydi.

Tüketicileri online alışveriş yapmaya teşvik etmek için oluşturulan bugünde başta ev aletleri, elektronik ve teknolojik ürünlerde olmak üzere büyük indirimler bulunuyor. Siber Pazartesi’nin başladığı yıllarda, insanlar Cuma günleri mağazalara, Pazartesi günleriyse bilgisayarının başına gidiyordu.

Siber Pazartesi (Cyber Monday) Nedir? - Resim : 1

Şimdiyse, Black Friday günlerinde de en az Siber Pazartesi kadar internet üzerinden satış yapılıyor. Her ne kadar çoğu mağazanın kapılarında binlerce insan beklemeye devam ediyor olsa da Black Friday internet mağazacılığının en büyük paydaşlarından biri haline gelmiş durumda.

Yorumlar
Efkarlı kartal
Aga b olsa gram su deydirmem
Cevapla
💎G@kko💎
Bunlar hep alış veriş tuzağı givi geli bahan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.