Güncel

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Türkiye’deki Yazıcı Pazarı Üzerinde Baskı Yarattı

Türkiye yazıcı ve baskı pazarı, firmaların bu ayın başlarında ülkede yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde alımlarını ertelemeleri pazarın küçülmesine sebep oldu.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Türkiye’deki Yazıcı Pazarı Üzerinde Baskı Yarattı

Türkiye yazıcı ve baskı pazarı, firmaların bu ayın başlarında ülkede yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde alımlarını 
ertelemeleriyle yılın ikinci çeyreğinde adetsel olarak %14.8’lik bir küçülme yaşadı. International Data Corporation (IDC) tarafından bugün yayınlanan en son rakamlara göre, Türkiye pazarı 2014’ün 2. Çeyreğinde toplamda 224.000 adete ulaştı ve ciro olarak geçen yıla gore %3 düşüşle 94.9 milyon ABD Doları’na geriledi. 

Türkiye’deki tüketici harcamaları, BT harcama seviyeleri açısından hala en büyük segment olarak göze çarpıyor. Ancak bu segment; düşen ekonomik büyüme hızı, yüksek enflasyon ve süregelen döviz dalgalanmaları nedeniyle 2014’ün 2. Çeyreği boyunca süren alımlarda daralma yaşadı, tüketici güveni ve özel tüketimdeki düşüş nedeniyle ciddi bir buhran içerisine girdi. 

Mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcıların ülkeye giriş oranlarına bakıldığında geçen seneye kıyasla pazarda adetsel olarak %24.8, cirosal olarak ise %11.8 oranında düşüş yaşandığı ve 7.5 milyon ABD Doları değerinde 76.000 adet seviyesine gerilediği görülüyor. Öte yandan, daha hızlı inkjet MFP’lere geçiş trendinin devam ettiği ve ticari kullanıcılara yönelik 400+ ABD Doları aralığındaki cihazların adetlerindeki büyüme göze çarpıyor. 

Mono lazer pazarına baktığımızda ise, alımların toplamda 128.000 adetle geçtiğimiz yıla kıyasla %8.7 oranında düştüğü görülüyor. Ancak, cirosal açıdan bakıldığında pazarın %11.4’ün üzerinde büyüyerek 65 milyon ABD Doları seviyesine yükseldiğini görüyoruz ve bunun da kamu sektöründe gerçekleşen FATİH projesinden kaynaklanan talep sonucunda 21-30 ppm hız segmentindeki yüksek performansın bir sonucu olduğu düşünülüyor. 

Renkli lazer segmenti ise 2014’ün 2. Çeyreğinde geçtiğimiz yıla kıyasla artış kaydeden tek segment olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde alımların 14.000’den fazla adete tekabul edecek şekilde %6.1 büyüdüğü görülüyor. Ancak, özellikle 1-10 ppm giriş seviyesinde artan rekabetin fiyatları aşağı çekmesiyle birlikte pazarın cirosal değerinin toplam 17 milyon ABD Doları olacak şekilde %34.1 daraldığını görüyoruz 

IDC Türkiye’de görüntüleme, baskı ve doküman çözümleri alanında program müdürü olan Zeynep Kılıç’a göre “Renkli lazer kategorisi ülkenin en etkileyici hacimsel artış oranlarına sahipken hem A3 hem de A4 cihazları için devam eden kamu projeleri sayesinde orta seviyedeki mono lazer segmentinde de güçlü bir büyüme görülüyor. Ülkedeki hassas politik ve ekonomik iklime ragmen, işletmeler tarafından yazılı çıktılara duyulan güven, yazıcı ve baskı cihazları için ciddi anlamda bir talep yaratmaya devam ediyor.” 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.