Güncel

Da Vinci'nin eseri 'kanser tekniği' ile tespit edildi

Leonardo da Vinci'nin 400 yıl sonra duvar resmi, kanser hastalarında tümörün yerini tespit etmek için kullanılan küçük kameralar vasıtasıyla ortaya çıkarıldı.

Da Vinci'nin eseri 'kanser tekniği' ile tespit edildi

Rönesans döneminin ressamlarından Leonardo da Vinci'nin Florensa'da Vecchio Sarayı'nın duvarına resmettiği eseri "Anghiari Savaşı" 400 yıl sonra idealist sanat tarihçisi Maurizio Seracini gün ışığına çıkarttı.

1331710150_resim2316492.jpg

Maurizio Seracini San Diego Üniversitesi'nde sanat tarihçisi olarak görev yapıyor. Da Vinci'nin "Anghiari Savaşı" adlı eserinin Vecchio Sarayı'nın duvarında fresk ressamı Giorgio Vasari'nin "Marciano Savaşı" adlı eserinin arkasında gizli olduğunu iddia ediyordu. Seracini bu iddiasına kanıt olarak ise Vasari'nin resmini yaptığı duvarın üzerinde bulunan "cerca trova" (Ararsan, bulursun) sözcüğünü gösteriyordu. Seracini ve ekibi, yıllar sonra Vasari'nin "Marciano Savaşı" adlı eserinin bulunduğu duvarın arkasına bakma iznini almayı başardı.

1331710334_0000331521.jpg

Seracini ve ekibi, Giorgio Vasari'nin eserine zarar vermeden duvarın arkasında Leonardo Da Vinci'nin "Anghiari Savaşı" eserini aradılar. Bunun için tıpta kanser hastaları için kullanılan bir teknikten yararlanıldı. Vasari'nin duvar resmi üzerine 6 adet küçük delik açıldı. Ucunda kamera olan teller bu deliklerden geçirildi ve Da Vinci'nin en önemli eserleri arasında gösterilen "Anghiari Savaşı" resminin bütün ihtişamıyla orada olduğunu gördüler. Resmin sahte olup olmadığını ortaya koymak için boya numuneleri alındı.

Ancak bazı sanat tarihçileri, Da Vinci'nin başka bir eserini bulmak için diğer bir ressamın eserine zarar verilmesini eleştirdi.

Leonardo Da Vinci, "Anghiari Savaşı"nı 1505 yılında çizmeye başladı. Florensalılarla Milanlılar arasında 1452-1519 yılları arasında yaşanan savaşı anlatan resim, boyanın bitmesi nedeniyle Da Vinci tarafından tamamlanamadı.

Yorumlar
DERYA
SÜPER Bİ SİTE :D :D :D :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.