Güncel

Darpa'dan, dikiş diken robota büyük yatırım!

SoftWear Otomasyon A.Ş. otomasyon kavramsal bir sisteminin sürümünü geliştirdi.

Darpa'dan, dikiş diken robota büyük yatırım!

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı), yılda tam olarak ürettiği 4 milyar dolarlık değerinde ki giyim dikiş işlemini otomatikleştirmek için 1.250.000 dolar harcadı. Giysileri artık bir robot dikecek.

1339355084_darpa-sewing.jpg

SoftWear Otomasyon A.Ş. otomasyon kavramsal bir sisteminin sürümünü geliştirdi. Sürümde bir dikiş makinesi ile birlikte, dikilen giysileri sayan bir robot sistemi var.

1339355103_sweatshop.jpg

Görünüşte onlar bu teknolojiyi 1980'den bu yana mükemmelleştirmek için çalışıyorlar ve bu süreçte yüz milyonlarca harcama yaptılar. Ancak DARPA bu teknoloji ile çakılmış görünüyor. Yüksek fiyata göre biraz basit bir icat olmuş. Dickerson tarafından önerilen otomasyon süreci şu şekilde çalışır:

Robot kumaşı alır ve bir makinenin üstüne yerleştirir.  Ardından, motorlu toplar ve bir ilmekli sensör kullanılarak, etrafındaki kumaşı taşır ve doğru yere ekler.

Dickerson'un otomatikleştirilmiş sweatshop isimli robotunun gerçekleşmesi halinde, bu ordunun milyar dolarlık hazır giyim üretim sürecinde bir tasarruf sunabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.