deepfake Elon Musk insanları dolandırdı

Elon Musk dünya genelinde tanınan ve kripto para piyasasında sözüne itimat edilen bir karakter. Peki o size bir coin önerse ne yaparsınız ?

deepfake Elon Musk insanları dolandırdı

Bugün beş saat süren bir YouTube Live yayını, Elon Musk'ın deepfake görüntüsünü kullanarak bir kripto para dolandırıcılığını teşvik etti. Yayın, Tesla etkinliğinden bir canlı yayın gibi görünen bir klibi gösterdi ve yapay zeka ile oluşturulan Musk'ın sesi izleyicilere bir web sitesine gidip bitcoin, Ethereum veya Dogecoin yatırmalarını söyledi. Mesaj, döngü halinde tekrar ederek yatırılan kripto paranın iki katının geri gönderileceğini vaat etti.

Yayın, bir noktada 30.000'den fazla izleyiciye ulaştı (botlar tarafından şişirilmiş olabileceği göz ardı edilemez), bu da onu YouTube'un Live Now önerilerinin en üstüne taşıdı. Tesla adıyla sahte bir hesap olan @elon.teslastream, Resmi Sanatçı Kanalı doğrulama rozeti taşıyordu, bu nedenle bir hesap hacklemesi söz konusu olabilir. Hem video hem de kanal, Engadget'in Google ile iletişime geçmesinin ardından kaldırıldı. Daha fazla bilgi aldığımızda bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Son birkaç aydır Elon Musk deepfake dolandırıcılıkları artmış durumda ve her seferinde Musk'ın şirketlerinden birini taklit eden hesaplar kullanılıyor. Bu yayının başlığı "Tesla yeni bir şaheser tanıtıyor: Araba endüstrisini değiştirecek Tesla" idi. Haziran ayının başlarında, Cointelegraph, Starship fırlatılışı sırasında SpaceX'i taklit eden 35 hesap tarafından yürütülen benzer dolandırıcılıkları bildirmişti. Nisan ayında ise, aynı taktik kullanılarak tutulma heyecanını sömüren dolandırıcılıklar gerçekleştirilmişti. Son zamanlarda Reddit'te sahte Musk canlı yayınları hakkında birçok rapor yayınlandı.

Musk'ın sosyal medya takipçilerini hedef alan kripto dolandırıcılıkları yıllardır sorun olmuştur ve ünlülerle ilgili dolandırıcılıklar da öyle. Geçen Cuma, 50 Cent'in hesapları bir pump yapma ve boşaltma planı yürütmek için hacklendi.