DeFi nedir? DeFi ile nasıl gelir elde edilir?

Kripto paraların popüler olmasıyla birlikte finansal ekosistem içerisinde popülerliği artmış olan DeFi hakkında merak edilenleri sizler için açıklıyoruz.

DeFi nedir? DeFi ile nasıl gelir elde edilir?

Merkeziyetsiz Finans, süreç içerisinde hiçbir merkezi bir yapı barındırmayan ve tamamiyle blokzinciri üzerinde çalışan yazılımların işleyişi yönettiği finans ekosistemi olan DeFi nedir? DeFi ile nasıl gelir elde edilir? DeFi ile ilgili merak edilenleri açıklıyoruz.

1- DeFi nedir?

DeFi, merkezi bir otorite olmadan küresel finansa bakan geniş bir kavramdır; giriş engellerini azalttığı ve yatırımcılara kâr etmeleri için yeni fırsatlar sunduğu söylenen bir süreçtir.

“Merkezi olmayan finans ”ın kısaltması olan DeFi , en yaygını Ethereum (ETH) olan halka açık blok zincirleri aracılığıyla sunulan finansal hizmetler için her şeyi kapsayan bir terimdir.

DeFi ile kullanıcılar, faiz kazanma, borç alma, borç verme, sigorta satın alma veya varlık alım satımı gibi bankayla yaptıkları aynı görevleri üçüncü bir taraf olmadan gerçekleştirebilir. Uygulamada, kullanıcılar tipik olarak, kullanıcıların bir hesap açmadan varlıkları aktarmaya başlamalarını gerektiren merkezi olmayan uygulamalarla (DApp'ler) etkileşime girer.

DeFi'nin faydaları, özellikle banka hesabı olmayan nüfus için daha düşük bir giriş engeli ve platformu işletenlere önemli ücretler ödeyerek doğrudan kullanıcıdan aktarılan ödüllerle daha yüksek kazanç fırsatlarıdır.

2- DeFi verimleri neden bu kadar yüksek?

Bir aracı tarafından alınan artan talep ve azaltılmış ücretlerin bir kombinasyonu, yatırımcılar için daha yüksek ödül fırsatları ile sonuçlanır.

Merkezi olmayan finansla ilgili kullanım örnekleri, pasif gelir elde etmek için birkaç yeni yol açtı. Kullanıcılar fonlarını bir tasarruf hesabına yatırdıklarında bir bankanın faiz ödemesi gibi, DeFi protokolleri de işlemleri onaylamak ve hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması üzerinden süreçleri yürütmek için kaynak olarak dijital varlıkları tutar.

Ardından, yerel tokenler ve protokol ücretleri aracılığıyla sağlanan yüksek kaldıraç talebi nedeniyle yüksek getiriler bir olasılık haline gelir. DeFi ekosistemi olgunlaştıkça ve benimseme büyüdükçe, birçok kullanıcı fırsatların bolluğunun farkına varıyor ve büyüyen endüstriyi daha da teşvik ediyor.

DeFi nedir? DeFi ile nasıl gelir elde edilir? - Resim : 1

3- Pasif olarak kazanmanın bazı yöntemleri nelerdir?

DeFi içinde, verim çiftçiliği, stake etme ve borç vermenin pasif kazanç için karlı yöntemler olduğu kanıtlanmıştır. 

DeFi üç yıl önce doğduğundan beri çeşitli gelir yaratma yöntemleri ortaya çıktı. Şimdi, yatırımcıların her biri farklı ödül fırsatları vaat eden çeşitli merkezi olmayan protokoller ve diğer akıllı sözleşme uygulamalarına rastlamaları muhtemeldir. En yaygın pasif gelir fırsatları arasında verim çiftçiliği (likidite madenciliği), stake etme ve borç verme yer alır. 

Verim çiftçiliği veya likidite madenciliği, kullanıcının mevcut kripto para birimlerini alır ve daha fazla kazanmak için onlara yatırım yapar. Strateji, yatırımcıların varlıklarının bir kısmını, fonların DeFi protokolleri aracılığıyla diğer projelere yeniden dağıtılacağı akıllı sözleşmeye dayalı bir likidite havuzunda paylaştırmasını gerektiriyor. Kullanım için gerekli ücretler, ödüller aracılığıyla kullanıcıya iletilir. 

Belki de anlaşılması en basit olanı, staking'in kullanıcıların tokenlerini akıllı bir sözleşmede kilitleyerek aynı tokenden daha fazla kazanmalarına izin vererek pasif gelir elde etmelerini sağlamasıdır.

Özünde süreç, bir kullanıcının geleneksel fonlarını yatırabileceği geleneksel bir bankaya benzer. Temel fark, yol boyunca bir kullanıcının faiz ödemesini kesecek olan daha az aracıdır. Kullanıcılar daha sonra mevcut varlık bakiyeleriyle doğru orantılı olarak ek gelir elde edebilirler. Bu modelin faydaları, daha sonra kullanıcılarını varlıkları daha uzun bir süre boyunca kilitlemeye ve gelir kazancının bir kısmını almaya teşvik edebilen DeFi projesinin kendisine daha da uzanıyor.

4-Peki ya borç verme?

Buna karşılık, borç verme, kullanıcıların fonlarını Aave (AAVE) gibi bir borç verme veya borç alma platformuna yatırarak bir likidite sağlayıcısı olmalarına olanak tanır.). Başka bir kullanıcı daha sonra bu fonları örneğin %9 faiz oranıyla ödünç alabilir. Borç verenin, ücretler ödendikten sonra, özellikle geleneksel araçlarla karşılaştırıldığında dikkate değer bir faiz ödemesinden sonra %8 kazanması muhtemeldir. Ücret artışı bu protokollerin temeline benzetilebilir. Burada, merkezi olmayan bir borsa (DEX), herkesin likidite ödeyebileceği bir dizi token çifti içeren bir likidite havuzu oluşturacaktır. Kullanıcılara daha sonra, her biri kullanıcının havuzdaki payını temsil eden LP jetonları verilir. Jetonlar daha sonra takas ücretlerinin bir kısmıyla birlikte kullanılabilir. APY'ler genellikle diğer DeFi platformlarından daha yüksektir, ancak borç verme kalıcı kayıplarla karşılanabileceğinden genellikle biraz daha fazla risk taşırlar.

5- Bu durumda hangi platformları kullanabilirim?

Modern araçlar, varlık maruziyetini çeşitlendirerek ve daha hızlı tepki süreleri için yapay zekayı güçlendirerek kazanç sürecini iyileştirebilir.

DeFi getirileri umut verici görünse de, yatırımcılar temkinli olmaya devam etmeli ve DeFi'de bile “hızlı zengin olma” planlarının mevcut olmadığını hatırlamalıdır. Bunun yerine, kullanıcıların pasif gelir yaratma yöntemlerini kullanması için blok zincirinin nasıl çalıştığı ve otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcının (AMM'ler) ne olduğu gibi konularda minimum düzeyde farkındalık gereklidir. Ayrıca, ilk DeFi projeleri, kullanıcıların ellerinde yeterli sermayeye sahipken oldukça deneyimli olmalarını gerektiriyordu.

SingularityDAO, yapay zeka destekli bir DeFi portföyü aracılığıyla kripto para varlıklarının ticaretini yaparak getiri üreten ve kullanıcılara çok çeşitli kripto tokenlerine erişim sağlayan birkaç platformdan biridir.

Bu belirteçler, profesyonel tüccarlar ve yapay zekanın bir kombinasyonu tarafından yönetilen varlık kümeleri olan DynaSets olarak bulunur. Varlıklar bir DynaSet'e yatırıldıktan sonra, kullanıcılar bir DynaSet'teki paylarını temsil eden LP jetonlarını tahsis edebilir. Dinamik Varlık Yöneticisi seçeneği, getiri elde etmek amacıyla varlıkları, piyasa bilgilerine ve trendlere dayalı olarak madeni para ticareti yapacaktır. 

Şirket, DynaSet ürünlerinin performansının popüler dijital varlıkların sayısını –– Bitcoin (BTC) %13,6 ve Ethereum (ETH) %18 oranında aştığını iddia ediyor.

Akıllı sözleşmeler Dynaset'leri güçlendirdiğinden, kullanıcılar birden fazla likidite havuzunda anında tepki verme ve ticaret yürütme avantajına sahiptir.