Güncel

Deprem sırasında Fay hatları nasıl hareket eder? [Video]

Aşağıdaki videoda deprem esnasında yerde oluşan bir çatlağın nasıl kımıldadığına tanık olacaksınız.


Deprem sırasında birçok kişi panikle beraber kendisini güvenli bir noktaya atmayı tercih eder fakat Japonlar bu duruma o kadar alışmışlardır ki eline kamerayı alıp sakin bir şekilde inceleme yapabilmektedir.

Aşağıya eklediğimiz videoda deprem esnasında yerde oluşan bir çatlağın nasıl hareket ettiğine tanık olacaksınız. Hareket eden parçaların büyüklüğü düşünüldüğünde aslında ne kadar ürkütücü olduğu gizlenemez. Zira çok tehlikeli olan bu noktalarda video çekimi yapmaya devam etmek ise oldukça cesaret gerektiren bir hareket.

1404832742_img20140708181112.jpg

Yer çatlağının hareket ettiği bölüme ulaşmak için videonun 01:30 süresindeki bölümünü bekleyin. Yer çatlağı hareket ederken çeşitli bölümlerinden su çıkmaya başlıyor ve parçaların büyüklüğüne göre gerçekten çok hızlı hareket ediyor. Depremler kaçınılmaz fakat önleminizi aldıktan sonra depremden korkmamıza gerek kalmayacak. Biz Türkler genellikle deprem esnasında dışarıya kaçarken, Japonlar özellikle binalarına giriyorlar. Bu davranış bile deprem konusunda ne kadar başarısız olduğumuzun net göstergesi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.