Depremzedeler için Böcekler kullanılacak!

Bunda sonra herhangi bir deprem veya doğal felaketlerde yıkılan binaların altında kalanları bulabilmek için arama kurtarma ekipleri böceklerden yararlanacak.

Depremzedeler için Böcekler kullanılacak!

ABD'nin Michigan Üniversitesi'nden bir grup mühendis, böceklere sensörler ekleyip kendi kanat hareketlerinden enerji üreten bir cihaz üretti.

Böceğin her iki kanadına takılacak minyatür jeneratör, böceğin taşıdığı kamera, mikrofonlar ve sensörler için yeteri kadar güç üretecek. Sensörlerin takıldığı böcekler, arama kurtarma ekiplerinin giremediği bölgelerdeki sağ kalanları aramak için serbest bırakılacak.

Teknolojiyi geliştiren Profesör Halil Nejifi, böceğin kendi kinetik enerjisinin üzerine yerleştirilecek iletişim cihazları için pil görevi yapacağını söyledi.
1325087068_images.jpg

Nejifi: "Böceğin üzerine içinde kamera, mikrofon, sensörler ve diğer iletişim cihazları olan minik bir sırt çantası takacağız. Tüm cihazlar, gücünü böceğin yüksek frekanslı vücut hareketlerinden alacak. Böcekler, insanların giremeyeceği yerlere girip yaralıları arayacak."

ABD Savunma İleri Arama Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edilen mikro elektro-mekanik Sistem Programı, prototip jeneratörü yeşil kınkanatlı böcekler üzerinde ilk kez gelecek yıl deneyecek.