Dev teknoloji şirketleri şokta, bu iki şirket hepsini rezerve etti

Teknoloji dünyasının süper güçleri birbirleri ile rekabet etmeye devam ederken, iki isim ön plana çıkarak rakiplerine önemli bir çalım attı.

Dev teknoloji şirketleri şokta, bu iki şirket hepsini rezerve etti

Dünya lideri yarı iletken üreticisi TSMC, ileri ambalaj kapasitesinin önümüzdeki iki yıl boyunca tamamen dolu olduğunu duyurdu. Bu gelişme, Nvidia, AMD ve Guanghuida'nın TSMC'nin yenilikçi ambalaj teknolojilerini yüksek performanslı bilgisayar (HPC) projeleri için güvence altına almasıyla birlikte geldi.

Yüksek performanslı bilgisayarların üzerinde durulmasının nedeni, yapay zeka (AI) görevlerini desteklemede oynadıkları hayati rol. TSMC, AI işlemcilerinden elde edilen gelirin bu yıl içinde iki katına çıkmasını bekliyor. Önümüzdeki beş yıl içinde AI çiplerinin bileşik yıllık büyüme oranının %50'ye ulaşması ve 2028 itibarıyla TSMC'nin gelirinin %20'sinden fazlasını AI işlemcilerinin oluşturması öngörülüyor.

Hem Nvidia hem de AMD, ürünleri için TSMC'nin Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS) ve System-on-Integrated-Chip (SoIC) ileri ambalaj kapasitelerini güvence altına aldı. Nvidia'nın bayrak gemisi H100 çipi, TSMC'nin 4nm sürecinde geliştirilmiş ve CoWoS ambalajını kullanıyor. AMD'nin MI300 serisi ise TSMC'nin 5nm ve 6nm süreçlerinde üretilmiş ve CPU ile GPU entegrasyonu için SoIC kullanılmış, ardından Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) ile CoWoS kullanılmıştır.

Dev teknoloji şirketleri şokta, bu iki şirket hepsini rezerve etti - Resim : 1

Dev teknoloji şirketleri şokta, bu iki şirket hepsini rezerve etti

Yükselen bir AI çipi oyuncusu olan Guanghuida da TSMC'nin ambalaj kapasitesini ayırtmış durumda. Şirketin H100 çipleri, TSMC'nin 4nm süreci ve CoWoS ambalajı kullanılarak güçlendirilmiş ve SK Hynix'in HBM'ı ile performansı artırılmıştır. Guanghuida'nın en son Blackwell mimarisine sahip AI çipi de gelişmiş 4nm süreci üzerine kurulu ve yükseltilmiş HBM3e belleği ile önceki modellerine kıyasla iki kat daha fazla hesaplama gücü sunuyor.

Yapay zeka çiplerine olan talep, Amazon AWS, Microsoft, Google ve Meta gibi küresel bulut servis devlerinin yapay zekalı sunucu alanında üstünlük sağlama yarışıyla körükleniyor. Nvidia, AMD ve Guanghuida gibi büyük üreticilerden kaynaklanan kıtlıklar, bu bulut devlerinin siparişlerini yerine getirmek için TSMC'ye yönelmelerine neden oluyor, bu da çip üreticisinin gelir projeksiyonlarına iyimser bir bakış sunuyor.

Artan talebi karşılamak için TSMC, ileri ambalaj üretim kapasitesini artırıyor. Yıl sonuna kadar CoWoS aylık üretiminin üç katına çıkması ve 45.000 ila 50.000 arası yongaya ulaşması, SoIC kapasitesinin ise iki katına çıkarak 5.000 ile 6.000 arası yongaya ulaşması bekleniyor. 2025'e kadar SoIC aylık üretiminin tekrar iki katına çıkarak 10.000 yongaya ulaşması öngörülüyor.

TSMC'nin ileri ambalaj kapasitesinin tamamen dolu olması, AI odaklı bilişimde yeniliklerin hız kazandığını ve ana oyuncuların bu potansiyel pazardan yararlanmak için stratejik olarak konumlandığını gösteriyor.