Güncel

Devlet için “ahlâklı" hack!

Ülkesini seven bir hacker grubu

Devlet için “ahlâklı" hack!

Devletle işbirliği içinde oldukları söylenen Akıncılar: “Ülkesini seven bir çizgimiz var, devlete saldırılara karşı sorumluluk duygusuyla elimizden geleni yaparız"

” Redhack devlet kurumlarına yaptığı “Halk için hack” saldırılarını sürdürürken, karşı kutupta yer alan Akıncılar “Hak için Hack” eylemi yaptıklarını söyledi. Akıncılar Taraf ’a yaptıkları açıklamada devlete destek için “sorumluluk duygusuyla elimizden geleni yaparız” dedi.

Irak’ta Türk askerlerinin 2003’te başına çuval geçirilmesinin ardından yüzlerce ABD sitesini hacklemeleriyle isimlerini duyuran, 2006’daki karikatür krizinin ardından Kutlu Doğum Haftası’nda da Danimarka ve Fransa’daki sitelere saldıran Akıncılar sorularımızı e-posta üzerinden yanıtladı. Çekirdek kadrosunun on kişi olduğunu söyleyen Akıncılar kendini “İnanç ve ahlaki değerlerimize saldırı yapan, zararlı içerikler bulunduran, satanist, pornografik içerikler ve Türkiye aleyhtarı yayınlarla mücadeleyi kendine misyon edinmiş Türkiye’nin ilk siber sivil savunma gücü” diye tanımladı. Akıncılar hack eylemlerinin “Ülkeye ve ahlâkî değerlere bir faydası olması gerektiğini” de söyledi.

1343558813_ip.gif

Devletle birlikte çalıştıkları yönünde iddialar ortaya atılan Akıncılar “Devletçi hacker tanımını nasıl karşılıyorsunuz” sorusunu ise “Ülkesini seven, mili ve manevi değerlerine bağlı muhafazakâr bir çizgimiz var. Devletçi miyiz?

"Devletimizin yanındayız ve birlikten yanayız” şeklinde yanıtladı.

Elimizden geleni yaparız

Akıncılar’a göre “Şu anki siyasi durumda devlet kurumsal kimliği ile resmî olarak hiçbir hack grubu ile görüşmez. Devletin çeşitli kurumlarındaki görevliler belli konular hakkında teknik konularda kişisel ilişkiler aracılığıyla destek isteyebilir.” Akıncılar sorularımıza verdiği yanıtta böyle bir durumda “Biz de sorumluluk duygusuyla elimizden geleni yaparız” dedi.

Kendilerinin “Milliyetçi-muhafazakâr hackerlar olarak da tanımlanabileceğini söyleyen grup devlet-hacker ilişkisinde yaşananlara dair şu ilginç bilgiyi de verdi: “Geçmişte devletin içinde ve çeşitli yerlerde görevli kendilerini devlet ilan eden bazı illegal yapılar kurumsal olarak devletin adını kullanarak bizden kendi yapılarına dahil olmamızı istediler.” Tehditlere rağmen bu isteği reddettiklerini söyleyen Akıncılar, öte yandan, devlete düzenlenen siber saldırılar için “Bize talep olması durumunda legal faaliyet gösteren Bilişim Güvenliği Derneği aracılığıyla güvenlik uzmanlarımız ile teknik desteği sağlıyoruz” dedi.

Yorumlar
Misafir
Not, ben Harun abi
Cevapla
Misafir
Emrullah bey özledik sizi buralarda
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.