Güncel

Digiturk 4K çözünürlüklü yayın için testlere başlıyor

Teknolojinin hızlı gelişimi 4K çözünürlüklü yayınları evlerimize getiriyor.

Digiturk 4K çözünürlüklü yayın için testlere başlıyor

Dijital eğlence platformu Digiturk, 2 Nisan’dan itibaren 4K yayın için test çalışmalarını başlatacak. Full HD çözünürlüklerden 4 kat daha yüksek netlik sunan sistemin yaygınlaşması ise uzun bir süreç gerekecektir.

Şu an için müşterilerine HD çözünürlükte yayın sunan şirketin test aşamasında nasıl sonuçlar elde edeceğini merak bekliyoruz. Asıl önemli olan ise sürecin evlerimizde ne zaman kullanılabiliyor olmasıdır. Ülkemiz genelinde halen birçok yayının HD formatına geçmemiş olması, ayrıca 4K çözünürlüklü TV’lerin yaygınlaşması gibi etkenleri dikkate aldığımızda kabaca bir hesap yaparsak 8-10 yıllı bir zamana gereksinim olacaktır.
1364537402_allianzarena.jpg

4K yayın için elbette ki bazı şartlar aranacak. Bunların başında şu an 70 bin liradan daha fazla değere sahip bir TV, güçlü bir uygu alıcı ve yayının izlenebilmesi için kayda değer bir para ödemesi.

Netice itibariyle sürece bir yerden başlanması gerekiyordu. Avrupa genelinde de kimi kuruluşlar test çalışmalarına başlarken, Dıgıturk’un yapacağı test çalışmalarında elde edeceği görüntü kalitesi şimdiden merak uyandırmaya başladı.

Yorumlar
QWERTY
Digiturk Hd paket kullaniyorum ve sd kanallari zorda kalmazsam acmiyorum bile.Yayin kalitesi kanalina gore fark ediyor,Digiturk cok etken olamaz ki kalitede,yayin neyi verirse Digiturk onu yayinlar. Eurosport hd baska atv hd baska ntvspor hd baska.. ama hepside sd ile kiyaslanmayacak kadar iyi! Bilgilerde 1080p gorunuyo,yanlissa ben onlarin yalancisiyim! Ayrica Blu ray in kalitesi tv yayiniyla kiyaslanmaz ki! Lutfen biraz bilgi sahibi olun sonra sallayin. 4k yayinda 4k kayit film gibi olmaz olamaz! Cozunurluk tek basina kalite kriteri degildir ki! Amma yuksek cozunurluk dusukten her daim iyidir.4k testi sasirtti ve sevindirdi beni. Ha 4k tv ulasilabilir seviyedemi degil,fakat 3sene sonra teste baslamalarindan simdi baslamalari IYIDIR...
Cevapla
dhonny
ne Digiturk nede Dsmart ta tam full hd tayin yok maalesef sen o izlediginin full hd olduğunu zannediyor sun bence sende blu ray görmemiş sin git bir blu ray alda görüntü gör adamim.
Cevapla
tolga
birakin allah askina daha full hd 1920 1080 p yayin veren kanal yok ilk once full hd kanallari baslatin
Cevapla
tolga atma kardeşim
sen digitürk kullanmıosan oo farklı bişi digitürk full hd yayın wariyor gayette güzel digitürk görmemiş olmalısın....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.