Güncel

Dikkat! Para cezası yemeyin maske takmak artık zorunlu!

Son dönemde koronavirüs vakalarındaki artış sonrası İstanbul için açık havada maske zorunluluğu getirildi. İşte detaylar.


Son birkaç gündür koronavirüs vakalarında gözle görülür bir artış söz konusu. Bu artıştan ötürü bazı ek tedbirlerin alınması da gündemde.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bazı illerde maskesiz sokakta dolaşmak yasaklanmıştı. Yani kapalı alanlar haricinde, açık havada da maske takmak zorunlu hale getirilmişti. İlginç bir şekilde maske zorunluluğunun getirildiği iller arasında İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler yoktu.

Geçtiğimiz gece geç saatlerde alınan bir karar ile İstanbul için de maske takmak zorunlu hale getirildi.

Yani bu sabah işinize giderken, ya da markete çıkarken mutlaka maskenizi yanınıza alın ve takın. Yoksa cezai işlem ile karşılaşabilirsiniz.

İstanbul için maske zorunluluğu! Maskesiz çıkana para cezası!

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu hükümlerde karar kılındığı belirtildi.

1. Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması,

2. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması,

Kararları alınmıştır.

Kısaca özetlememiz gerekirse, artık İstanbul’da maskesiz dışarı çıkmak yasak. Umarız bu yeni tedbir virüsün yayılmasında engelleyici bir faktör olabilir.

Yorumlar
bülent
önce yasak koy sonra ceza kes.
Cevapla
Ender
Olmazmi maske şart
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.