Mobil

Huawei için zafer! ABD Huawei ambargosunu hafifletti!

Amerika inatla devam ettirdiği Huawei ambargosunda bazı yumuşatmalara gitti. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.


Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Huawei ile Trump hükümeti arasındaki buzlar eriyor gibi görünüyor.

Malum geçtiğimiz yıldan beri ABD hükümeti Huawei üzerine akla hayala gelmeyecek yaptırımlarda bulunuyor. Hatta bu yaptırımlar neticesinde yeni çıkan Huawei ve Honor modellerinde Google servisleri bile kullanılabilir değil.

Lakin Çinli üretici asıl telaşlandıran madde, ABD merkezli şirketlerin Huawei ile 5G teknolojileri konusunda ticari ilişkileri kesmesi olmuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Wilbur Ross konu ile ilgili yaptığı açıklamada Amerika merkezli şirketlerin belli şartlar altında Huawei ile olan ticari ilişkilerine devam edebileceklerini söyledi. Yani artık Huawei 5G tarafında ABD merkezli şirketlerle işbirliği yapabilecek.

Huawei için zafer! ABD Huawei ambargosunu hafifletti!

Bu durum şunun da mesajı. Google servisleri yakında Huawei telefonlarına geri dönebilir. Elbette bu kısa sürede oluşacak bir durum değil. Zira Huawei hala ABD’nin kısıtlama listesinde yer alıyor. Lakin alınan bu son kararla birlikte bazı ambargo kurallarının esnetildiği de gün gibi ortada.

Hatırlanacağı üzere Google bir süre önce Huawei ile tekrardan ticari ilişkilere başlamak için Trump hükümetine başvurmuş lakin onay alamamıştı. Dolayısıyla Google’ın da ilk fırsatta tekrardan Çinli üretici ile iş birliğine başlayacağını söylemek mümkün.

Şimdilik Huawei ve Honor modellerinde Google servisleri yer almamaya devam edecek. Eğer Google gerekli hamlelere tez vakitte yapmazsa zaten Huawei’nin de Google’a ihtiyacı kalmayacak. Çünkü kendi mobil servisleri ve mobil mağazası tamamen oturmuş ve işlemeye başlamış olacak.

Yorumlar
Gercekler
Birakin bu bos haberleri neyi hafifletmis ? Google hala yasak en onemlisi de o , sadece Amerikan sirketlerin 5 G altyapisini gelistirmeleri icin gerekli altyapilari olmadigi icin Huawei e bu ornek icin Amerikan sirketlerine izin veriyor gecen sene oldugu gibi
Cevapla
bülent
huawei den kendi işletim sistemini geliştirmesini gogıl ve androd hırsızlarını tekmelemesini bekliyoruz.
Cevapla
Kuzey tekinoglu
Sarı dayanamadı huawei ye
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.