Güncel

Dikkat! Whatsapp mesajlarınız okunuyor!

Ülkemizde ardı arkası kesilmeyen internet sansürlerine bu sefer de ünlü mesajlaşma uygulaması Whatsapp takıldı.


Türk Telekom’un Whatsapp mesajlarını takip etme yetkisini elde etmesi üzerine bilişim derneklerinin ve uygulamayı kullanan kişilerin büyük tepkisi ile karşılaştı. ABD’li bir şirket ile yapılan anlaşma sonrası Türk Telekom’un satın aldığı bir cihaz sayesinde tüm WhatsApp ve Skype konuşmalarını takip edip sansürleyebilmesi internet dünyasının ruhuna yani özgürlüğe ve iletişim özgürlüğüne ters düşmesi sebebi ile tepkilere yol açtı.

1404916111_img20140709172126.jpg

Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Korsan Parti Türkiye Hareketi, linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, Türk Kütüphaneciler Derneği ortak yaptığı açıklamada “Yurttaşların anayasal hakları, temel hak ve özgürlükleri, hukukun evrensel ilkeleri çiğneniyor” dedi.

Yaşanan bu takibin ve sansürlemenin kabul edilemez olduğunu ifade eden bilişim dernekleri BTKve Türk Telekom’dan bir açıklama beklediklerini ve bu süreçte konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmaktan, AİHM’ye gitmeye kadar her türlü mücadele yöntemini uygulayacaklarının altını çizerek bu konudaki kararlılıklarının altını çizdiler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.