Güncel

Dizimag neden kapatıldı? İşte kapanmanın altında yatan sebepler!

İşin içine Warner Bros yetkilileri girmiş, kazanılan binlerce dolar nerede?


Bildiğiniz üzere Türkiye'nin en büyük online dizi izleme sitelerinden olan Dizimag, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına son verilerek mahkeme kararıyla erişime kapatılmıştı. Altında yatan nedenlerin belli olmadığı kaç gündür açığa çıkması beklenen kapatılma için Teknolojioku.com'nun Digiturk'ün üst yetkililerinden elde ettiği bilgiye göre, sitenin geleceği şuan için karanlık görünüyor. 

Site yetkilileri mahkeme kararı ile kapatılmasının ardından Dizimag1 ve Dizimag2 şeklinde 2 farklı alan adı altından hizmet vermek istemiş, bunda da becerili olamamıştı. Hatta Dizimag9‘a kadar uzanan domain isimleri hazırlayarak mahkeme kararına rağmen siteyi çalıştırmaya devam ettirmek isteyen yönetimin tüm çabaları başarısızlıkla sonuçlandı.

Siteyi aktif bir şekilde hayatta tutmak için çaba veren Umut Akyürek’in kardeşi Ogün Genco Akyürek’in evini İstanbul'da telif hakları ile ilgilenen savcılığın aldığı arama kararı ile arayıp suç aletlerine el koyan Warner şirketinin avukatları şahsın suç eyleminde kullandığı bilgisayarlarına el koyarak sitenin çalışmasını sona erdirdi.

Dünya üzerinde telif haklarını en yoğun şekilde ihlal ederek hiç vergi vermeden milyonlar kazanan Ogün Genco Akyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor.

1386882453_xo7j.jpg

İnternet sitelerinin kullanım oranlarını takip eden Alexa ratinglerine göre dünya klasmanında 1904.cü sırada yer alan Dizimag’ın takribi değeri 8.500.000.-TL olarak belirtilmiş ve günde 536.000 kişinin tıkladığı sitenin günlük gelirinin 7000.- Dolar civarında olduğu belirtilmiş durumda.

Bütün bunların yanısıra haksız elde edilen gelirlerin devri ve tazminat davaları ile karşılaşacağına kesin gözü ile bakılan Ogün Genco Akyürek’in pişman olduğu ve bu işleri bırakacağını söylediği belirtiliyor. Yani kısaca artık Dizimag olmayacak, bu siteden ücretsiz dizi izleyenlerin bu eksikliklerini paralı servis veren yer ve platformlardan sağlaması gerekiyor. 

'Dizimag benzeri site çalıştıranlara duyrulur polis yolda çok yakında kapınız çalınabilir.'

Dikkat!;

Değerli takipçilerimiz ve haberimizi kullanan siteler, haberimizin kaynağı yukarıda belirtilmiştir, haberde kişisel hiçbir yorumumuz ve fikrimiz yoktur, gelen açıklama tamamıyla yukarıdaki şekildedir. Lütfen yorum yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Facebook Sayfamız
1386897194_1386918841socialballoon-14.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.