Güncel

Doğada var olan kimsayalları yok etmenin bir yolu bulundu!

Doğada sonsuza dek var olan ve insanlara zarar veren kimyasalları yok etmenin bir yolu bulunmuş olabilir. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Doğada var olan kimsayalları yok etmenin bir yolu bulundu!

Bilim insanları doğada bulunan, “ve sonsuza dek var olan kimsayalları” yok etmenin güvenli ve uygun maliyetli bir yolunu bulmuş olabilir. Günlük hayatımızın dahi her alanında bulunan bu kimyasallar fazlasıyla zararlı olabiliyor.

PFAS veya perfloroalkil ve polifloroalkil gibi maddeler, yapışmaz teflon tavalar ve diş ipi dahil olmak üzere birçok ev eşyasında bulunuyor. ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre, bugün en az 12.000 bu tür madde var. Hepsinin ortak bir özelliği var: organik kimyada bilinen en güçlü bağlardan biri olan bir karbon-flor omurgası. PFAS ile işlenmiş pişirme kaplarına yapışmazlık kalitesini veren de bu. Ancak aynı özellik, bu maddeleri insanlar için zararlı hale getiriyor.

Doğada var olan kimsayalları yok etmenin bir yolu bulundu!

Doğada var olan kimsayalları yok etmenin bir yolu bulundu! - Resim : 1

Moleküler açıdan çok dayanıklı oldukları için PFAS, nesiller boyu toprakta ve suda kalır. Bilim insanları, bunlara uzun süre maruz kalmanın bazı kanser riskinin artmasına, bağışıklığın azalmasına ve çocuklar üzerinde gelişimsel etkilere yol açabileceğini kanıtladı. Araştırmacılar, PFAS'ı bu kadar inatçı yapan karbon-flor bağını yok etmenin bir yolunu bulmak için yıllarını harcadılar, ancak görünürde bir atılım olabilir.

Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Northwestern Üniversitesi ve Çin'den bir grup kimyager, kostikte kullanılan bir kimyasal olan sodyum hidroksit ve dimetil sülfoksit adı verilen organik bir çözücünün bu kimsayalları yok etmede etkili olabileceğini buldu. Çalışmanın ortak yazarlarından Profesör William Dichtel, The New York Times'a, çözümün laboratuvar dışında işe yaraması için yapılması gereken çok iş olduğunu söyledi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.