Güncel

Dokunmatik devri bitiyor mu?

Dokunmadan kontrol edilebilen TV'ler ve telefonlar geliyor...


Günümüzde cep telefonları, tabletler, MP3 çalarlar, bilgisayarlar  ve  birçok elektronik cihaz dokunmatik ekran teknolojisinden fazlasıyla yaralanıyor.

Artık günümüzde tüm elektronik ürünlerde görmeye başladığımız  dokunmatik  kontrol sistemi, mevcut teknoloji dünyasının son nimeti desek yeridir. Şu  sıralar en parlak dönemini yaşayan  dokunmatik  teknolojisi   çok yakında tarihe karışabilme ihtimali var

XTR3D firması, dokunmatik teknolojisini kullanan cihazlara farklı bir kullanım şekli getirecek olan gesture (jest) temelli  kontroller  üzerinde çalışıyor. Dokunmatik kontrollü cihazları; dokunmadan, sadece el ya da parmak hareketlerimizle oluşturacağımızhareketlerle kullanmamızı sağlayacak olan teknoloji için firmaya 8 milyon dolar gibi azımsanmıyacak bir yatırım yapılmış durumda.

Microsoft şu an kullanmakta olduğu hareket algılayıcı kontrolörü Kinect'i andıran bir teknoloji doğrultusunda çalışacak olan bu yeni sistem, cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara farklı bir  kullanım  şekli  kazandırmayı hedefliyor. XTR3D'nin projesinin temelleri, ultrason ve optik teknolojilerinin birleşimine dayanıyor.

Yorumlar
Misafir
harika haber. Uyurken problem oluyor :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.