Güncel

Dokunmatik ekranlı Chromebook Pixsel resmiyet kazandı

Hakkındaki iddialar henüz taze olan bilgisayarın resmi duyurusu yapılırken, üst seviye detaylar karşımıza çıkıyor.


Google’ın bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirdiği Chrome OS son dönemde kayda değer gelişimler sağlamış olsa da, henüz istenilen seviyede kullanım oranını yakalamış değil. Chromebook’ların sadece Play Store satılması ve dünyanın birçok bölgesinde elde edilebilir duruda olmaması, kullanım oranında istenilen seviyenin yakalanamamasında etkin rol oynuyor.
1361514148_chromebook-pixel-6-210213.png

Google, 2013 yılında açmayı düşündüğü fiziksel mağazalarda ürünleri satarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedeflerken, diğer tarafta ürünlerinde geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Mayıs ayında düzenlenecek Google Geliştiriciler Konferansı’nda yeni Nexus modeller beklenirken, arama motoru devi Chromebook modelini daha üst seviyelerle donatarak, Chromebook Pixel bilgisayarını resmen duyurdu.

12.85-inç büyüklüğünde ve 2560 x 1700p çözünürlüklü inç başında 239 ppi değer sunan dokunmatik ekrandan oluşan bilgisayar, elde ettiği çözünürlük ile Appleın retina ekranlı MacBook modelini geride bırakmakta. Sahip olduğu 3:2 ekran oranıyla 16:9’a nazaran daha dik bir ekran yapısı sunan Chromebook Pixel, arka aydınlatmalı klavye ve HD çözünürlüklü kameraya sahip.
1361514160_gallerydd-trackpad.jpg

1.52 kg ağırlık, alüminyum kasa, soğutma teknolojisi, 1.8 GHz’lik çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci, entegre Intel HD Graphics 4000 grafik birimi, 4 GB RAM, 32/64GB depolama alanı, 1TB Google Drive alanı, Wi-Fi, LTE ve Bluetooth 3 bilgisayarın öne çıkan diğer teknik özelliklerini sunuyor.

Bugün itibariyle Play Store’da satışa başlayacak bilgisayarın Amerika’da perakendeciler tarafından ön sipariş sürecine başladığı bildiriliyor.

32GB versiyonu 1299$, 64GB’lık LTE versiyonu ise 1499$’dan satışa sunuluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.