Güncel

Dolar uzun süre sonra 15 üzerine çıktı!

Dolar kurunda yaşanan gelişmeler geçtiğimiz yıl gündeme damgasını vurmuştu. Kur korumalı TL mevduat sistemi ile koruma altına alınan dolar kuru şimdi yine harekete geçti. İşte detaylar.

Dolar uzun süre sonra 15 üzerine çıktı!

Dolar kuru uzun süredir kontrol altında tutuluyordu. Kur Korumalı TL Mevduat sayesinde uzun süredir 14,5 seviyelerinde tutulan dolar kuru şimdi tekrar kendini 15 üzerine atmış durumda.

Geçtiğimiz yıl başlaya dolar kurundaki dalgalanmalar bir ara kontrolden çıkmıştı. 18 seviyelerine kadar gelen dolar kuru Kur Korumalı TL Mevduat sistemi ile koruma altına alınmıştı. Ancak şimdi yaşanan dış gelişmelerle dolar kurunda tekrar bir hareketlenme söz konusu.

Dolar uzun süre sonra 15 üzerine çıktı!

dolar yükseliyor

Geçtiğimiz günlerde Amerika Merkez Bankası FED faiz kararını açıkladı. FED'in faiz artırımına gitmesi global piyasalarda dolarda değer artışına sebep oldu. Rusya Ukrayna savaşının da hala devam etmesi ve global enflasyon gibi sebepler de üstüne eklenince dolara olan talep artıyor. 

Bu kapsamda uzmanlar dolardaki artışın eskisi gibi hızlı olmayacağını ancak yavaş yavaş dış etkenler sebebi ile artmaya devam edeceği görüşünde. Kripto paralar piyasasında ise durum iyi değil. Değer kaybeden Bitcoin diğer kripto paraların da değer kaybetmesine sebep oluyor. Hal böyle olunca da yatırımcılar gözünü dolar gibi yatırım araçlarına çevirmiş durumda. Kurdaki baskılama bir süre daha devam edecek olsa da başka ne tür önlemler alınacak merak konusu. Önümüzdeki günlerde devam eden Rusya Ukrayna savaşı ve diğer dış etkilerle birlikte kurdaki oynamaları takip edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.