Güncel

Dolarda düşüş hız kesmiyor!

Son dönemde ülkemizde yaşananlar herkesi alarma geçirmiş durumda. Dolar kurundaki çalkantılar hala sürüyor. Görünüşe göre dolarda düşüş kesilmiyor.

Dolarda düşüş hız kesmiyor!

Son dönemde ülkemizde dolar kuru anormal seviyelerde yükselip anormal seviyelerde düşüyor. En son geçtiğimiz cuma günü 18 seviyesini gören dolar yeni bir sisteme geçilmesiyle anında 14'e kadar gerilemişti.

Yeni sistemin açıklandığı gün 13 seviyelerinde seyreden dolar dün her ne kadar 12,5'a sabitlenmiş gibi görünse de bugün 11,5 seviyelerine düştü. Bir ara 11,5 seviyesinden bile aşağı çekilen dolar için nereye gideceğini kestirmek imkansız.

Dolarda düşüş hız kesmiyor!

Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda 2 puan faiz indirimi yapınca dolarda ani bir yükseliş yaşanmıştı. Anormal bir şekilde 12 seviyelerinden 18 seviyelerine atlayan dolar aynı şekilde anormal bir düşüş yaşadı. Yeni sistemin açıklanmasıyla ani düşüşe geçen dolar için dert eden vatandaşlar artık kur korumalı mevduat sistemine geçiş yapabilecek.

Yeni kur korumalı mevduat sistemi ile de ilgili farklı fikirler mevcut. Bazıları sistemi desteklerken bazıları uzun vadede TL'nin daha da değer kaybedeceğini düşünüyor. Tabi bu uzun vadenin ne kadar uzun olacağını da kestirmek imkansız. Mevduat sistemiyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise vade süresi dolmadan paranızı çekerseniz dolar kurundaki oynama sebebiyle ana paranızdan olma ihtimaliniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.