Güncel

Domain uzantıları arasında en çok tercih edilenler

Eylül sonu itibariyle yayında olan internet sitesi sayısı 220 milyonu geçti. Haziran ayından bu aralık ayına kadar olan süre diliminde ise 4.9 milyon yeni site faaliyete geçti.


Göze çarpan diğer önemli  bir gelişme ülkelere özel  olan alan adları(.de, .uk gibi)  geçen yılın verileriyle bu  yılın verileri karşılaştırıldığında yüzde 9.8 artış göstererek  86.9 milyon siteye ulaştı. En fazla  tercih edilen alan adı uzantısı ise sırasıyla .com,.de,.net,.uk, .org, .info, .tk, .nl, .ru ve .eu  oldu.

1324856608_ortaaa.jpg

En çok şaşırtan alan adı uzantısı ise .tk (Tokaleu) uzantısı oldu. Büyük ilgi gören bu uzantı ilk 10'a girdi. Tokaleu,  Avustralya yakınların da 1.500 nüfusa sahip ufak bir ada ve diğer verilere göre hane başına 4 milyon site düşüyor. Tokaleu uzantısını (.tk) çoğunlukla zararlı içerikli olan siteler oluşturuyor. Dolandırıcılık ve spam içerikli sitelere ortalamanın 2 katı daha fazla rastlanıyor. Üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 artan uzantılar.com ve.net ise toplamda 112 milyon siteye sahip. Site isimlerinin kiril alfabesini desteklemesiyle canlanan.ru (Rusya) alan adı ise .eu (Avrupa Birliği)'yu geride bırakıp 9. sıraya yerleşti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.