Güncel
SpaceX'in Dragon kapsülü UUİ'ye ulaştı

Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

SpaceX uzay aracı ve kargo şirketinin Uluslararası Uzay İstasyonu için geliştirdiği geri dönüştürülmüş Dragon kapsülünün hedefine ulaştığı açıklandı.


Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in geri dönüştürülmüş Dragon kapsülünün, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştığı açıklandı.

NASA astronotlarının, Dragon kapsülünü Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) büyük robot kolunu kullanarak yakaladığı öğrenildi. Kapsül, UUİ'ye ilk görevini 2015'te gerçekleştirmişti.

Ocak ayının ortasına kadar istasyonda kalması planlanan kapsül, İstasyon'daki astronotlara 2 tondan fazla ağırlıkta malzeme ve bilimsel teçhizat götürdü. Ek olarak gıda ve 40 deney faresi taşımıştı.

Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX, geçtiğimiz cuma günü kendi için ürettiği Falcon roketi ve Dragon kapsülünü NASA için aynı anda yörüngeye fırlatmıştı.

Gönderilen kapsül, daha önce yörüngeye fırlatılan ve geri dönüştürülmüş bir roket ile kapsül aynı anda kullanılmıştı.

SpaceX'in California'daki merkezinde roketin yörüngeye oturması şirketin kurucusu Elon Musk ve çalışanları tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.