Güncel

Dragon sonunda fırlatıldı!

Dragon birçok ertelemenin ardından Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldı.

Dragon sonunda fırlatıldı!

Dünyanın ilk özel uzay yolculuğunu gerçekleştirecek Dragon birçok ertelemenin ardından Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldı. Uzay ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak olan özel bir şirketin geliştirdiği araç Uzay İstasyonu'na ticari yük taşınması alanında yeni bir döneme girilmesini sağlayacak.

1337681885_82008.jpg

Yapılan bu ilk seferde, yeni model aracın dünya yörüngesindeki istasyona uygun biçimde kenetlenmesi denenecek. Dragon kapsülü, uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin gönderdiği ilk ikmal aracı oluyor. Aracın Uluslararası İstasyon'a ulaşması birkaç günü bulacağı söyleniyor.

Bu eylem başarılı olduğu takdirde, bundan böyle ikmal malzemeleriyle yüklü bu uzay aracı İstasyon'a düzenli olarak seferler yapacak. Uzay ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak olan özel şirket, kapsülü gelecekte astronotlarla birlikte uzaya gönderebilecek hale getirmek için çalışmalar yapıyor.

Bu seferler, Amerikan uzay mekiklerinin geçen yılsonunda emekliye ayrılmasından dolayı, İstasyon'a yapılacak ticari ikmal için büyük önem taşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.