Güncel

Facebook hisseleri düşüyor!

Bugün, Facebook için borsada beklenmedik bir başlangıç oldu.

Facebook hisseleri düşüyor!

Facebook hisselerindeki yaşanan düşüş, bazı yatırımcıların Cuma gününe göre hisselerinde yüzde 25 değer kaybetmesine neden oldu. Facebook'un hisselerinin işleme konduğu NASDAQ 'ın, bugün halka arz prosedürlerini değiştirdiğini açıklaması, Facebook için borsada beklenmedik bir başlangıç oldu. Facebook'un baş sigortacısı olan Morgan Stanley 'in halka arz başvurusunda, hisse fiyatları için tavan fiyatı olarak belirlenen 38 doları karşı olması üzerine iyice zor durumda kaldı.

1337679748_facebook-bugun-borsaya-giriyor-36321066390o.jpg

Nihayetinde Facebook 'un hisseleri, beklenmedik bu gelişmeler karşısında bugün işlem görmeye başladıktan hemen sonra 4.64 dolar değer kaybetti ve 33.67 dolara geriledi. Buna göre hisseler, Cuma günü elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldığında, yüzde 12 değer kaybetmiş oluyor.

Facebook hisseleri, işlemlerin en yoğun olduğu 15 dakika içinde 52 milyon el değiştirdi. Haftaya beklenmedik bir başlangıç yapsa da, işlem hacmi çok yüksek gerçekleşti.

1337679910_120521facenasdqq.hlarge.jpg

Ekonomistler Facebook'un hisselerinin düşüşü hakkında yaptıkları değerlendirmede, hisselerinin beklenmedik değer kaybının, sigortacı kurumların hisseleri çok yüksek değerlemesi veya NASDAQ 'ın halka arza hazırlıksız yakalanmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

NASDAQ, bugün yaptığı açıklamada, Cuma günü yaşanan aksaklıkların bir daha yaşanmaması için gereken önlemleri almaya başladıklarını dile getirdi.

Pivotal Research Group analisti Brian Wieser ise yaptığı açıklamada, "Yatırımcılar hala şirketlerin Facebook 'a reklam verip vermeyecekleri konusunda endişelere sahip. Bence 30 dolar Facebook hisseleri için ideal fiyat. 38 dolar, riskleri gözardı ederek biçilmiş bir değer" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.