Dubai'de robot kafe açılıyor: Kasiyeri milyonlarca takipçiye sahip bir süper model robot!

Geleceğin kahve dükkanı olmaya aday süper model robot kasiyerli ilk kafe 2023'te Dubai'de açılıyor. Ürkütücü bir şekilde insana benzeyen robot kasiyer hakkında tüm detaylar haberimizde.

Dubai'de robot kafe açılıyor: Kasiyeri milyonlarca takipçiye sahip bir süper model robot!

İçecek servisi yapabilen ve müşterilerle sohbet edebilen ürkütücü bir insan benzeri robot kasiyerli kafe "Donna Cyber-Cafe" yakında Dubai'de açılacak. Doğu Avrupalı ​​model Diana Gabdullina'nın adeta bir kopyası olarak yaratılan Donna, hızlı hizmet sunacak ve hatta müşterilerle sohbet edebilecek, selfie çekebilecek veya hikayeler anlatabilecek. Etkileyici robot, gerçek bir insan gibi görünecek şekilde tasarlandı. Ürkütücü derecede gerçekçi mimikleri olan Donna'nın yüz ifadeleri ve hareketlerinden müşterler rahatlıkla robotun duygularını anlayabilecekler ve gerçek biriyle sohbet ediyor gibi hissedecekler. Robotun silikon derisi ve hiper-gerçekçi gözleri çok çeşitli mikro ifadeleri iletebilecek.

Dubai'de robot kafe açılıyor: Kasiyeri milyonlarca takipçiye sahip bir süper model robot! - Resim : 1

Parçaları Rusya'dan olan Donna'nın yaratıcıları, onun "uysal, kadınsı" bir karaktere sahip olduğunu, "biraz ironik" olabileceğini ancak "elbette kafenin sorumluluk sahibi bir çalışanı" olduğunu söylüyor.

Robot bir Robo-C2'dir. Yani, insan gibi görünmek, insan gibi konuşmak, duyguları ifade etmek ve insanlarla etkileşim kurmak için tasarlanmış insansı bir robot.  Geliştiriciler, robotların işletmelere 'rekabet avantajı' sağlamaya yardımcı olduğunu ve müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırarak yeni müşteriler çekmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.  7/24 açık olacak kafede soft-servis dondurma makinesi, meşrubat otomatı ve kahve makinesi bulunacak ve ürünler robotik kollarla müşterilere servis edilecek. Müşteriler daha sonra bir self-servis terminalinde ödeme yapacak. 

Dubai'de robot kafe açılıyor: Kasiyeri milyonlarca takipçiye sahip bir süper model robot! - Resim : 2

Donna, TikTok'ta yayınlanan videosundan sonra oldukça popülerleşti. Yaratıcı Promobot tarafından yönetilen bir hesabın, kahve servisi yapan, yazmayı öğrenen ve insanlara fıkralar anlatan robotları gösteren videolarında yaklaşık üç milyon takipçisi ve milyonlarca beğenisi var. Bununla birlikte, müşterilere hizmet veren robotları gösteren videoların çoğu, insanları işsiz bırakabilecekleri konusunda endişelere yol açtı.

Bazı kullanıcılar şu yorumları yaptı:

"Hayır, teşekkürler, çalışmaya ihtiyacı olan insanlarımız var."

"Ben bir insan istiyorum ve bir yere girersem ve bir robot hizmet veriyorsa, o kapıdan çıkıyorum.". 

"İnsanlar böyle işletmeleri desteklememeli. Bu bizim sonumuz olurdu."

Ortalama bir Promobot robotunun eski versiyonu için günde yaklaşık 1000 dolar, en yeni versiyonu için ise günde 2000 dolar maliyeti çıkıyor, ancak satın almanın ne kadara mal olduğu belli değil.